Kdy budeme využívat pamětí DDR4?

Další technologická generace pamětí se již vyrábí, na jejich aktuální nasazení v serverech a na počítačích si ale budeme muset počkat.

Kdy budeme využívat pamětí DDR4?


Klíčovým bodem je totiž podpora nových typů pamětí základními deskami počítačů. Zatímco paměťové čipy DDR4 se již vrábějí, Intel a AMD jejich podporu teprve přislíbili na rok 2014. Intel již má i procesor k kódovým označením Broadwell, který byl vyroben 14 nm technologií a který DDR4 paměti podporuje. Jeho sériová výroba začne v prvním čtvrtletí 2014.

Ovšem ne všechny nové čipy Intelu budou DDR4 podporovat, jejich nasazení se bude v první době omezovat především na servery. Na masovou produkci koncových počítačů a tabletů s novou generací pamětí budeme muse počkat patrně až do roku 2015. K podobné strategii se přihlásil také konkurenční výrobce procesorů AMD. Navíc se zdá, že výroby základních desek s podporou DDR4 se nejprve chopí alternativní výrobci jako IBM nebo Fujitsu a že tyto desky budou nejprve určeny pro speciální vysoce výkonné servery.

Změnu patrně přinese až očekáváná platforma Intelu Skylike, která přinese současně podporu DDR, PCIe 4.0 a SATA Express.  I tak třeba IDC očekává, ze tržní podíl pamětí DDR4 nepřesáhne v roce 2014 1%.

Technologie DDR4 přinese podstatný pokrok: dvojnásobnou kapacitu (až 16GB), o 20 až 40% nižší spotřebu energie a zdvojnásobení rychlosti. Těšit se můžeme již teď, počkat si ale budeme muset ještě jeden až dva roky.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Samsung zahájil masovou výrobu pamětí DDR4

G+


Úvodní foto: © Fudzo - Fotolia.com
Komentáře