Martinské slavnosti klavíru potřetí. Letos se záštitou Velvyslanectví USA

Partnerem akce je rovněž Nadační fond proti korupci, mediálním partnerem IDG Czech Republic, vydavatel magazínu CIO.

Martinské slavnosti klavíru potřetí. Letos se záštitou Velvyslanectví USA


Od 8.10. do 17.11.2013 bude v sále Martinů na Malostranském náměstí v Praze probíhat již třetí ročník festivalu Martinské slavnosti klavíru. Festival nabídne především unikátní možnost vyslechnout všechny čtyři koncerty pro klavír a orchestr Sergeje Rachmaninova v málo známých verzích pro dva klavíry v podání vynikajících mladých interpretů. Na festivalu vystoupí např. A. Skoumal či I. Kahánek, laureáti mezinárodní soutěže Pražského jara, ze zahraničních pianistů pak L. Fanzowitz (Slovensko) a S. Elbaz (Francie).

Festival bude též oslavou americké hudby: zazní na něm mj. skladby George Gershwina, Aarona Coplanda a Leopolda Godowského (dodejme, že Sergej Rachmaninov se stal na sklonku svého života občanem USA). Festival tak připomene, jakým způsobem se Spojené státy americké ve dvacátém století zasloužily o zachování evropského kulturního bohatství. Záštitu nad festivalem převzal kromě Velvyslanectví USA také prof. Cyril Höschl.

Festival je úzce spjat s iniciativou Stop grantokracii, jejímiž autory jsou Martin Víta a Miloň Čepelka (Divadlo Járy Cimrmana). Iniciativa si klade za cíl upozorňovat na rizika masivního využívání či zneužívání grantových podpor nejen v oblasti kultury a propagovat drobné mecenášství. Martinské slavnosti klavíru jsou důkazem, že špičkově obsazený festival nemusí být financován z veřejných zdrojů, ani nemusí být podbízivě komerční,  ale může fungovat pouze na základě drobných sponzorských darů.

Iniciativu a myšlenku festivalu podpořili mj. starosta Semil a poslanec Jan Farský či předseda SSO Petr Mach. Partnerem akce je Nadační fond proti korupci, mediálním partnerem IDG Czech Republic.

Více na www.martinskeslavnosti.cz.

Komentáře