Michael Dell je zase o krok blíže k tomu, aby převzal firmu Dell

V soutěži o známého výrobce počítačů měl zatím nejvyšší nabídku Blackstone. Ten nyní svou nabídku stáhl a otevřel tak cestu pro to, aby firmu převzal její zakladatel.

Michael Dell je zase o krok blíže k tomu, aby převzal firmu Dell


Investiční společnost Blackstone nabídla před nedávnem dosud nejvyšší částku za převzetí firmy Dell. Nabídka ovšem byla nezávazná, a investiční firma nyní svůj návrh stáhla. Pravděpodobným důvodem je to, jak špatně se v poslední době vyvíjí byznys v oblasti PC. Dell se doposud soustředil především na segment osobních počítačů a je v tomto odvětví dokonce považován za třetího největšího výrobce světě.

Stažením nabídky Blackstonu se znova otevřela cesta pro to, aby s nabídkou 24,4 miliardy USD uspěl Michael Dell zaštítěný kapitálovou společností Silver Lake. Michael Dell zatím vlastní okolo 15% akcií Dellu a jejím převzetím by patrně stáhnul firmu z burzy.

Jedním z důvodů, proč se tak mělo stát, má být plánovaná reorganizace firmy a změna jejího budoucího zaměření. Trh s PC však v současnosti upadá na úkor bryskního rozvoje mobilních zařízení a cloudových systémů. Namísto výroby osobních počítačů pro široký trh běžných uživatelů by se tak měl Dell nově soustředit spíše na podniková řešení. Tak důkladná změna zaměření společnosti by mohla narazit na nepochopení spoluvlastníků a na zásahy regulátorů, což by mohlo proces reorganizace zpomalit. Proto změnu vlastnictví považuje Michael Dell za důležitý prvek plánovaných změn.


Úvodní foto: courtesy of Hartmann Studios
Komentáře