Microsoft čelí v Číně antimonopolnímu vyšetřování

Čínští tržní regulátoři mají výhrady kvůli Windows a Office. Provedli rozsáhlou razii v kancelářích Microsoftu.

Microsoft čelí v Číně antimonopolnímu vyšetřování


Antimonopolní šetření bylo zahájeno v pondělí 28.7.2014, kdy došlo k razii v kancelářích společnosti Microsoft. Předehra tohoto kroku se odehrála již v červnu roku 2013, kdy se čínský správní úřad pro průmysl a obchod (SAIC) zabýval stížností na software Microsoftu. Ta vytýkala výrobci nedostatečnou otevřenost, díky níž údajně dochází k problémům s kompatibilitou souborů. Tehdejší šetření neskončilo žádnými sankcemi nebo rozhodnými kroky vůči Microsoftu.

Nyní ale došlo k masivnímu šetření úředníků na místě a stovky pracovníků SAIC vtrhly do kancelář čtyř hlavních obchodních center Microsoftu v Číně. Podle prozatímního prohlášení není totiž možné na základě dosavadních zkušeností vyloučit, že se Microsoft neporušuje volnou soutěž. Během razie byl vyslýchán top management firmy včetně jejího viceprezidenta a také zaměstnanci pracující na úsecích marketingu a financí. Čínští kontroloři si odnesli kopie smluv a výpisů z účetnictví a také kopie e-mailové korespondence firmy - včetně té interní. Vedení SAIC se nechalo slyšet, že šetření není tímto skončeno, protože by bylo potřeba vyslechnout ještě řadu zaměstnanců Microsoftu, kteří nejsou aktuálně na čínském území.

Čína je pro Microsoft rozsáhlým trhem, na kterém to ale nemá lehké. Již před nedávnem vláda zakázala nákup výpočetní techniky pro vládní účely se systémem Windows 8. Jedním z důvodů může být i obava ze špionáže. Čína se obává, že v americkém hardwaru i softwaru mohou být implementovány špionážní funkce, které by měly sloužit americké vládě. Čína je připravena blokovat na svém území prodej technologií, které neprojdou testy bezpečnostní nezávadnosti.

Ovšem Čína je známa tím, že sama provádí rozsáhlou, státem organizovanou kyberšpionáž, která je zaměřena na cizí vlády i průmyslové podniky.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Čína vydala zákaz používání Windows 8 na vládních počítačích
Opatření může souviset i s nedávným ukončením podpory Windows XP. Omezení nákupu nových licencí by mohlo působit jako páka na Microsoft. Pravděpodobné jsou i bezpečnostní důvody.
→ Čínští hackeři číhají v záloze
Hackeři z nejlidnatější země světa v poslední době opakovaně infiltrovali počítačové sítě americké vlády, tamní armády i spousty firem. Je to snad známka jejich rostoucí kybernetické nadřazenosti nad USA?

G+


Úvodní foto: OlegD - Fotolia.com (podklad pro koláž)
Komentáře