Microsoft pracuje na Windows 8.1, poslední build je zatím bez tlačítka Start

Microsoft připravuje updatovanou verzi Windows 8, která ponese označení 8.1 a používá se pro ni kódové označení Windows Blue. Poslední zveřejněný build ale zatím neobsahuje všechny očekávané novinky.

Microsoft pracuje na Windows 8.1, poslední build je zatím bez tlačítka Start


Nová verze by se měla objevit již v létě 2013. V souvislosti s přípravou této verze nelze nepřipomenout také nové strategické rozhodnutí Microsoftu, kterým je podpora tabletů s menší úhlopříčkou. Tato změna totiž přinese nutnost počítat s tím, že uživatelé budou mít menší desktop, pravděpodobně o rozměru nejvýše 1024x768; dnes systém předpokládá, že uživatel má k dispozici plochu alespoň 1366x768.

Posledně zveřejněná verze (8.1 Pro Preview) obsahuje zatím jedinou podstatnou novinku, a tou je „kiosk mode“. V tomto režimu je možné nastavit definovanou část aplikací a činností, které bude moci uživatel spouštět. Oficiální preview zatím neobsahuje dvě novinky, o kterých se ale mluví nejvíce. Nejedná se ale de facto o novinky, ale o znovuzavedení funkcionalit, které byly z Windows 8 odstraněny, a to bootování do klasické pracovní plochy (desktopu) a tlačítko Start.

Zvláště ohledně tlačítka Start dostáváme rozporuplné informace. Microsoft sice jeho odstranění zdůvodňuje údaji z „Customer Experience Improvement Program“ (Programu zlepšování zkušenosti zákazníků), je pravděpodobná renesance tlačítka také důsledkem požadavků od zákazníků. Dosvědčuje to mimo jiné i popularita doplňku Pokki for Windows, který funguje stejně jako tlačítko Start. Jeho výrobce SweetLabs uvádí, že již si jej stáhlo 1,5 milionu uživatelů a každý z nich použije Pokki průměrně 10krát denně.

Čtěte také: Microsoft chystá i menší tablety s Windows

G+

Komentáře