Microsoft rozšiřuje portfolio cloudových služeb Azure a vstupuje do cenové války s Amazonem

Microsoft rozšiřuje portfolio cloudových služeb. Snižuje ceny za Azure Cloud Services a VM Azure na úroveň Amazon Web Services a naznačuje, že ceny oseká i u jiných produktů Azure.

Microsoft rozšiřuje portfolio cloudových služeb Azure a vstupuje do cenové války s Amazonem


Společnost Microsoft oznámila dostupnost infrastrukturních služeb (IaaS) Virtual Machines a Virtual Network, které běží na cloudové platformě Windows Azure. Cenovou politikou navíc začíná útočit na svého rivala Amazon. 

V blogu Windows Azure se společnost zavazuje k tomu, že sladí ceny svých služeb s cenami Amazon Web Services u výpočetního výkonu, úložiště a šířky vlnového pásma, což v překladu znamená propad cen za VM a cloudové služby mezi 21 a 33 procenty. „Jestliže jste si dělali starosti s tím, že Windows Azure je dražší, už si je dělat nemusíte,“ říká v blogu hlavní operační manažer Azure Steven Martin.

Tento pokles sazeb vychází z cen Amazonu, je ale součástí větší cenové války, která zahrnuje AWS a Google, v níž Google snížil ceny virtuálních strojů o 4 procenta, na což AWS ihned reagovalo svým vlastním snížením cen o 26 procent.

Microsoft upřesňuje, že sladí své ceny cenám AWS u „komoditních služeb“, a tvrdí, že se v tomto „lazení“ chystá pokračovat, pokud AWS dále sníží svoje ceny.

Aby zákazníci získali slevy za VM, musí se upsat šesti až 12měsíčními kontrakty. Sleva se liší podle délky závazku a podmínek konkrétní smlouvy.

Takže půlroční závazek při platbě 500 – 14 999 dolarů za měsíc má za následek 20procentní slevu. Platba předem zvyšuje slevu na 22,5 procenta. Největší slevu dostanou samozřejmě ti, kteří utratí nejvíce – 40 tisíc dolarů a více za měsíc. Takoví zákazníci mohou získat 32procentní slevu pro platbu ihned při závazku na 12 měsíců.

Zákazníci, kteří platí průběžně za používání služeb a bez smlouvy žádnou slevu nezískají.

Slevy platí pouze pro standardní VM instance, přičemž nové ceny vstoupí do platnosti 1. června.

Cena za VM založených na Linuxu bude oproti dnešním cenám snížena o 25 procent. Například cena za malou instanci Linuxu spadne podle mluvčího Microsoftu z 0,08 na 0,06 dolaru za hodinu.

Ceny webu cloudových služeb Windows Azure a role pracovníka poklesnou u standardních instancí o 33 procent v porovnání s cenami dnešními. Takže cena za malou roli pracovníka spadne například z 0,12 na 0,08 dolaru za hodinu.

Společně se snížením cen oznamuje Microsoft také obecnou dostupnost služeb infrastruktury Windows Azure (Windows Azure Infrastructure Services).

Nová služba zahrnuje podporované vysokopaměťové VM instance 28GB/4jádrových a 56GB/8jádrových pro náročné úkoly.

Azure taktéž rozšiřuje seznam aplikací, jejichž platnost Microsoft oficiálně potvrdil. Patří sem SQL Server, SharePoint, BizTalk Server a Dynamics NAV. To znamená, že tyto servery v potvrzené konfiguraci a aplikace, které na nich běží, mohou běžet v cloudu Azure, aniž by je bylo třeba modifikovat.

Tato oznámení přidávají další dílky do ústředního schématu Microsoftu zvaného Cloud OS, který spojuje produkty a služby Microsoftu, které umožňují rozšíření korporátních privátních cloudů do Azure a dalších veřejných cloudových služeb podle aktuální pracovní zátěže. Myšlenka je taková, že by to mělo být možné, když je zrovna potřeba, bez nutné změny zkušeností koncových uživatelů a bez znalosti toho, kde jsou tyto služby hostovány.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: © schnubi - Fotolia.com
Komentáře