Na ČVUT v Praze se vyvíjí bezdrátová komunikace přenášenou světlem (Li-Fi)

Využití LED diod k bezdrátovému přenosu dat zkoumají na katedře elektromagnetického pole Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze. Technologie by v blízké budoucnosti mohla být velkým konkurentem současnému Wi-Fi připojení.

Na ČVUT v Praze se vyvíjí bezdrátová komunikace přenášenou světlem (Li-Fi)


Tým prof. Stanislava Zvánovce zkoumá možnosti technologie Li-Fi, tedy možnosti využití světla k rychlému přenosu dat. Tu poprvé představili japonští vědci v letech 2001–2002. Od využití Li-Fi si vědci slibují zejména výrazné navýšení přenosové kapacity, nižší energetickou náročnost a využití stávající infrastruktury.

Prof. Zvánovec k výzkumu uvádí: „Naše pracoviště se spolupodílí na vzniku nového standardu IEEE 802.15.7r pro komunikace ve viditelné oblasti Li-Fi. Ten vzniká v rámci konsorcia společností, jako jsou Intel, Philips a zahraničních univerzit. Dále jsme připravili mezinárodní projekt, kde by ČVUT mělo vést konsorcium společností OSRAM, Ford, Philips, SQS a řady evropských univerzit.“ Prof. Zvánovec odhaduje, že k většímu rozšíření Li-Fi může dojít v horizontu dvou až tří let. Vedle samotného připojení k internetu nabízí Li-Fi také možnost určování polohy a to s přesností až na 3 centimetry.

Další informace: optics.elmag.org


Úvodní foto: ČVUT
Komentáře