Na ČVUT vzniklo uživatelské rozhraní pro nevidomé BlindShell

Studenti programu Otevřená informatika Fakulty elektrotechnické ČVUT Petr Svobodník a Michal Cerman vyvinuli aplikaci BlindShell, jejímž cílem je usnadnit používání dotykových mobilních zařízení nevidomým. Autoři se nyní chystají publikovat BlindShell na tržišti aplikací pro Android.

Na ČVUT vzniklo uživatelské rozhraní pro nevidomé BlindShell


Aplikace BlindShell je mobilním rozhraním pro nevidomé. Její autoři získali v soutěži eClub ČVUT druhé místo a stipendium na rozvoj projektu ve výši 30.000 Kč. Svým mobilním rozhraním pro nevidomé zaujali i zástupce Nadace Vodafone, která práci na projektu rovněž podporuje.

„Na ČVUT jsme se zrakově postiženými spolupracovali již delší dobu. Díky tomu jsme přišli na to, že některá technologická zařízení, zejména dotykové přístroje, jsou pro zrakově postižené téměř neovladatelné a rozhodli jsme se je jim přizpůsobit tak, aby i tyto technologie mohli pohodlně využívat,“ komentovali autoři svůj záměr.

Samotná aplikace vznikla na katedře kybernetiky v rámci skupiny Mobile Med Group, pod vedením Ing. Daniela Nováka. Výuka a výzkum v oborech, které umožňují pronikání nejmodernějších technologií do medicíny i dalších oblastí běžného života, patří k prioritám katedry kybernetiky.

Projekt BlindShell se zabývá návrhem a implementací uživatelského rozhraní, které zpřístupní zrakově postiženým uživatelům prostředí mobilního operačního systému Android. Aplikace je primárně zaměřena na uživatele z České republiky, do budoucna je však plánována podpora dalších jazyků.

V současné době je na světě několik desítek milionů nevidomých uživatelů, přičemž v České republice jich žije až 20 tisíc. Rozhraní umožní provádět základní úkony a pro pohyb v prostředí bude využívat především dotyková gesta.

Další info: www.blindshell.com

G+


Úvodní foto: © cienpiesnf - Fotolia.com
Komentáře