Na vývoji linuxu se podílejí výrobci mobilních zařízení

Podle poslední zprávy nadace Linux Foundation se překvapivě na vývoji linuxového jádra podílí stále více výrobců mobilních zařízení.

Na vývoji linuxu se podílejí výrobci mobilních zařízení


I když kromě ojedinělých projektů není linux jako takový u mobilních zařízení rozšířen, přesto výrobci smartphonů a tabletů se značnou mírou podílejí na vývoji linuxového jádra (kernelu). Hovoří o tom alespoň poslední zpráva nadace Linux Foundation, která shrnuje účast jednotlivých firem, které se na vývoji linuxu podílely.

Za přibližně poslední rok, který zahrnuje verze 3.3 (březen 2012) až 3.10 (červen 2013), se do vývoje zapojilo 1100 programátorů z 225 firem. Na čelním místě je trojice firem Linaro, Samsung a Texas Instruments, jejichž příspěvek činil 11%. Značnou měrou se podíleli i Red Hat, Suse a IBM. Mezi historicky silné přispivatele k projektu linuxového jádra patří i Google, a to proto, že jeho Android sdílí jeho funkce. V dřívějších letech značnou aktivitu projevoval i Microsoft, a to díky tomu, že vyvíjel Linux pro pro virualizační prostředí Hyper-V; nyní ale ze seznamu vypadl. 

Příčinou zájmu je, že řada výrobců přenosných systémů nevyvíjí svůj vlastní systém od začátku, ale využívá linuxového jádra. Díky tomu se linux stal nejrozsáhlejším kolaborativní počítačovým projektem. Přestože se na něm podílí velké množství developerů, vývoj jádra stále dozoruje Linus Torvalds.

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře