Nebezpečný spam se tváří, že jeho odesilatelem je portál Obchody24.cz

Internetem se šíří další vlna spamu, která se snaží využít metod sociálního inženýrství. Neznámí pachatelé rozesílají falešné e-mailové zprávy tvářící se jako potvrzení objednávky z internetového obchodu Obchody24.cz.

Nebezpečný spam se tváří, že jeho odesilatelem je portál Obchody24.cz


Odborníci na bezpečnost i zástupci e-shopu všechny příjemce důrazně varují před otevíráním příloh, které mohou obsahovat počítačový malware, označovaný mimo jiné jako winpe/Kryptik.CEDX. Spam souvisí s povánoční obchodní sezónou. Na internetu právě vrcholí novoroční výprodeje s výraznými slevami a dá se čekat, že řada ohrožených uživatelů aktuálně on-line nakoupila.

Příloha falešné nevyžádané zprávy obsahuje jako přílohu archiv ve formátu ZIP, v němž je vnořen další archiv obsahující spustitelný soubor, kde se ukrývá počítačový malware winpe/Kryptik.CEDX. Údaje uvedené v těle zprávy se nezakládají na pravdě a mohou být smyšlené či zneužívat údaje jiných osob.

„Doporučujeme tyto zprávy smazat a nijak na ně nereagovat. Obsahují náhodně zadaná jména a kontaktní údaje smyšlených i skutečných osob, které ovšem s tímto podvodem ani s e-shopem Obchody24.cz nemají nic společného. Jejich údaje pachatelé zneužili stejně, jako jméno Obchody24.cz,“ říká Patrik Sommer z technického oddělení Obchody24.cz. „Skutečné e-maily s potvrzením objednávek z našeho obchodu obsahují korektní údaje zákazníka, které sám zadal při vytvoření objednávky, a jejich přílohou jsou pouze obchodní podmínky ve formátu PDF. Nikdy neposíláme zákazníkům v příloze soubory s koncovkou ZIP či dokonce spustitelné soubory,“ upozorňuje Patrik Sommer.

Poškozený portál se již obrátil na Policii ČR. Skutečným zákazníkům, kteří na webu www.obchody24.cz nakupují, nebezpečí nehrozí. Portál dokonce nabízí mimořádnou motivační slevu, aby se pokusil omezit negativní dopad spamerského útoku, který mohl poškodit důvěryhodnost e-shopu.

Čtěte také:
→ 10 trendů v počítačové bezpečnosti pro rok 2015
Společnost Sophos zveřejnila zprávu Security Threat Trends 2015, ve které se zaměřila na největší bezpečnostní rizika nadcházejícího roku. Jaký reálný dopad budou mít rozvíjející se hrozby na firmy i domácí uživatele? Odpoví na to přehled Top10 trendů bezpečnosti.
→ 27% českých uživatelů čelilo na internetu finančním útokům
Více než čtvrtina českých uživatelů čelila online hrozbám s cílem ukrást jejich peníze.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře