Nejlepší novoroční předsevzetí: skončete s prokrastinací

Pomoci vám může třeba názorná kniha Petra Ludwiga, která se stala besellerem.

Nejlepší novoroční předsevzetí: skončete s prokrastinací


Prokrastinace je chorobné odkládání úkolů, které omezuje až paralyzuje naši pracovní efektivitu. Je příznačné, že tento problém se často objevuje u lidí s kreativní pracovní náplní, a těch je dost právě i oblasti IT. Petr Ludwig, který sám dlouho pracuje jako poradce osobní produktivity, nám podává pomocnou ruku. Jeho kniha Konec prokrastinace představuje paletu nástrojů, které by nám měly umožnit, abychom dokázali vlastními silami přetnout pomyslný řetěz prokrastinace, který nás svazuje.

Kniha nás seznámí s příčinami toho, proč věci odkládáme, proč jsme nerozhodní a neefektivní. Poskytne návod na to,
- jak se motivovat tak, aby nás práce bavila a přesto méně unavovala,
- jak se zbavit špatných návyků s minimálním rizikem jejich návratu,
- jak si na dlouhodobě osvojit nové návyky,
- jak pracovat s rozhodovací paralýzou a vlastní neobjektivitou,
- jak si zorganizovat den a celý život tak, abychom dělali na prvním místě to, co má pro nás opravdový smysl.

Po přečtení knihy mj. pochopíme, jak odkládání úkolů souvisí s depresí a příslovečnou špatnou náladou. Autor nám dává sadu jednoduchých nástrojů, které nám pomohou v formulovat osobní vizi, plánovat úkoly, regenerovat energii, trénovat vůli, získávat motivaci a objektivizovat své sebehodnocení. Najdeme zde řadu styčných míst s jinými systémy (třeba i s modrým životem Jaroslava Foglara). Patrně vám do mozaiky celého systému zapadnou i střípky vašich vlastních zkušeností, ať již se týkají úspěchu či neúspěchu.

U řady jiných návodů týkajících se metod osobního rozvoje, jsem míval dojem, že mi je předkládáno nějaké nové náboženství. Velký klad knihy Petra Ludwiga je v tom, že svůj systém představuje nedogmaticky. A ani po nás nechce, abychom vše měnili hned. Věřím tomu, že řada z nás může dosáhnou podstatného zlepšení svého pracovního výkonu i radosti z práce využitím i jen části doporučovaných metodik.

Petr Ludwig
Konec prokrastinace
Jan Melvil publishing 2013
272 stran, 152x152 mm, brožovaná vazba
ISBN 978-80-87270-51-6
(k dispozici též jako e-book)

G+


Úvodní foto: Petr Ludwig, Konec prokrastinace
Komentáře