Nový křemíkový fotonický čip je cestou optického řešení cloudové a 5G éry

Unikátní čip zvětšuje šířku vlnového pásma a výrazně snižuje náklady. Nyní je ve fázi testování.

Nový křemíkový fotonický čip je cestou optického řešení cloudové a 5G éry


V rámci výzkumného projektu IRIS podporovaného společností Ericsson byl vyvinut křemíkový fotonický přepínač spojující tisíce optických okruhů v jediném zařízení. První čip je nyní ve fázi testování, přičemž úspěšný výsledek testů by byl předzvěstí velkého průlomu, který by vedl k nové generaci optických systémů integrovaných do jediného zařízení. Zařízení používá křemík jako miniaturní optické médium pro velmi rychlý přenos a přepínání dat, což snižuje spotřebu energie a zvyšuje kapacitu. Tím se také sníží provozní náklady.

IRIS je spolufinancován Evropskou komisí jakožto Výzkumný projekt se specifickým cílem (STREP) v rámci Sedmého rámcového programu pro výzkum a rozvoj (FP7). IRIS usiluje o vytvoření vysokokapacitního a konfigurovatelného fotonického přepínače sjednocujícího optické signály v obvodech s rozdílnými vlnovými délkami v jediném čipu. Čip umožní operátorům zvýšení výkonu sítě a zvýšení kapacity uzlů tak, jak to vyžadují 5G sítě a cloudová řešení. Toho může být dosaženo integrací široké škály funkcí, které zahrnují např. vysokorychlostní přenos či přepínání a propojitelnost v čipu.

Peter Christy, ředitel výzkumu říká: „Optické propojení bude hrát klíčovou roli při vývoji datových center. Křemíková fotonika snižuje náklady a naopak výrazně zvyšuje celkovou energetickou účinnost. HDS 8000 a iniciativa společnosti Ericsson na poli cloudových řešení jsou prvními vlaštovkami ukazujícími technologický potenciál a možnosti využití křemíkové fotoniky v datových centrech.“

Firma Ericsson již podala příslušné patentové přihlášky.

Projekt je příkladem mezinárodní spolupráce. Je veden společností Ericsson (Itálie) a dále se na něm podílí také ST Microelectronics (Itálie), CEA-LETI (Francie), CNIT (Itálie), Univerzita Trento (Itálie), Polytechnické Univerzita ve Valencii (Španělsko), Technická univerzita ve Vídni (Rakousko) a Výzkumný institut pro elektroniku a telekomunikaci (Jižní Korea).


Úvodní foto: Ericsson
Komentáře