NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci

Nový typ superpočítače se vyvíjí a bude jako spousta jiných technologických novinek mířit opět mimo civilní sféru.

NSA staví kvantový super-počítač a brousí si zuby na šifrovanou komunikaci


Americký Národní bezpečnostní úřad NSA se má pokoušet o stavbu nového typu superpočítače, který by měl být teoreticky schopen prolomit většinu klíčů používaných při šifrované komunikaci. NSA se údajně snaží sestavit „kryptograficky použitelný kvantový počítač“. Tento záměr by měl být součástí projektu „Pronikáníní do odolných cílů“, který se realizuje s rozpočtem 80 milionů USD v kampusu College Park v Marylandu. Tvrdí to alespoň noviny Washington Post a odkazují se přitom na dokumenty od Edwarda Snowdena.

S tím jak roste výpočetní síla počítačů, zvětšují se i kryptografické klíče. Ty mají zatím náskok a prolomení dnes běžného klíče o délce 256 bitů by na výkonném superpočítači mohlo trvat i léta. Situaci by ovšem mohly rychle změnit kvantové počítače, které jsou schopné provést v jednom kroku více výpočetních operací.

I když existují již komerční kvantové počítače, jedná se zatím o zařízení určená pro specifické úkoly. Stále totiž není jasné, jestli se technologie kvantových počítačů bude moci uplatnit třeba v kryptografii pro prolamování klíčů.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Kdo bude mít největší datacentrum na světě?
Pokud jste hádali Google nebo Microsoft, tak jste vedle jak ta jedle.
→ Tabulku nejvýkonnějších počítačů vede Čína
V seznamu Top500 superpočítačů najdeme nejvíce reprezentantů z USA, nicméně na prvním místě je počítač čínský.

G+


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře