Nvidia uznala, že těžba kryptoměn upadá

Nvidia minulý týden zveřejnila svoje hospodářské výsledky, které uspokojily jak její vedení, tak investory.

Nvidia uznala, že těžba kryptoměn upadá


Jenže byť byly tržby v samotném herním segmentu dost slušné (1,8 miliardy dolarů), přiznal výkonný ředitel Nvidie Jen-Hsun Huang, že příjmy v oblasti zařízení pro těžbu kryptoměn byly v uplynulém čtvrtletí nadhodnoceny o celých 100 milionů a nakonec vygenerovaly pouhých 18 milionů dolarů tržeb.

Šlo evidentně o špatné výpočty na straně Nvidie, které tak ve skladech zůstaly GPU série 10, o nichž doufala, že je prodá těžařům kryptoměn (a které měly podle všeho hodnotu 86 milionů dolarů). Tyto karty se společnost snaží se slevou a dárečky (například SSD zdarma s modely GTX 1060 a GTX 1050) napumpovat do prodejního kanálu skrze partnery a OEM a doufá, že se jí do předvánoční sezóny podaří vyprázdnit sklady. Do té doby se totiž na trh dostanou chystané spotřebitelské grafické karty Nvidie střední třídy.

Jen-Hsun Huang na neúspěch segmentu zareagoval vyjádřením, že Nvidia „očekává, že zanedbatelný přínos [segmentu k tržbám] bude nadále pokračovat,“ čímž v podstatě odepsal jakékoliv další snahy společnosti v oblasti těžby kryptoměn. Při podobném vyjádření by se ještě před pár měsíci mnoho CEO ošívalo ze strachu z ostré odezvy investorů, ale nyní to působí jako zcela ospravedlnitelný krok vedený zdravým rozumem.

Výrobcům grafických karet sice rostly zisky, ale pro většinu běžných uživatelů byla těžba kryptoměn problémem, který vyústil v masivní nedostatek GPU na trhu a z toho vyplývající výrazný růst cen.

Přesto je zde určitá naděje. Nvidia se víceméně vzdává na poli kryptoměn, a tak se může začít naplno věnovat svojí strategii v oblasti eSports, tedy elektronických sportů. Ty podle Nvidie v současné době sleduje asi 400 milionů diváků, což představuje 18procentní meziroční nárůst. eSports jako celek jsou tak v současné době podobně populární například jako baseball.

Zdroj: Techspot.com


Úvodní foto: NVIDIA
Komentáře