O2 otestovalo technologie VoLTE. Komerční provoz plánuje na prosinec 2015

Operátor O2 úspěšně otestoval VoLTE - přenos hlasu prostřednictvím datových přenosů LTE. Do své sítě nyní implemetuje nové technologie, které umožní komerční spuštění službyna konci roku 2015.

O2 otestovalo technologie VoLTE. Komerční provoz plánuje na prosinec 2015


O2 končí s pilotním testováním VoLTE (Voice over LTE), které umožní volat pomocí sítí čtvrté generace. Ty totiž momentálně slouží pouze k přenosu mobilních dat, hovory se spojují přes tzv. CSFallBack. Tato technologie zajišťuje přepnutí telefonu z LTE do 2G nebo 3G na začátku hovoru a opětovný návrat zpět do LTE po ukončení hovoru.

„VoLTE jsme otestovali v laboratorních podmínkách na platformě Nokia a telefonech Samsung GALAXY S5. Teď se soustředíme na upgrade naší sítě a implementaci nových technologií,“ říká Jakub Votava, ředitel sítí v O2.

VoLTE přinese zákazníkům rychlejší spojování hovorů a zlepšení jejich kvality díky technologie HD voice. Během telefonování zároveň nebude přerušen datový tok běžící na pozadí. Volání přes VoLTE se nezapočítává do limitu FUP, je součástí standardního hlasového tarifu.

V koncových zařízeních zatím nemá VoLTE širokou podporu. Na českém trhu jsou k dispozici pouze jednotky mobilních telefonů, které tuto technologii umí. Navíc mezi nimi neexistuje jednotná standardizace, a tak je konfigurace sítě náročnější a vyžaduje více času. I přesto je VoLTE jednoznačnou budoucností mobilního hlasu. Zájem na tom mají sami operátoři, v jejichž zájmu je zbavit se „starých“ hlasových technologií, tedy 3G a především 2G.

Operátor počítá s komerčním spuštěním služby letos v prosinci. „Zákazníkům chceme přinést vyladěnou službu ve vysoké kvalitě. Na konci roku už bude území Česka souvisleji pokryto sítí 4G LTE a zároveň bude k dispozici více telefonů, které technologii VoLTE podporují,“ uzavírá Jakub Votava.

V roce 2016 by se již mohly objevit první doplňkové služby postavené nad VoLTE. Patří mezi ně například předání aktivního hovoru mezi pevnou linkou a mobilem, spojení hovoru přes wi-fi, nahrávání hovorů nebo společná hlasová schránka pro mobil a pevnou linku.

Čtěte také:
→ VoLTE: T-Mobile spustil pilotní testování, O2 chystá provoz do konce roku, Vodafone testuje v zahraničí
Operátor jako první v ČR zahájil technický pilotní provoz VoLTE - technologie pro plnohodnotný přenos hlasu prostřednictvím LTE. Ta přináší rychlé spojení, vyšší kvalitu hovoru a nižší zatížení sítí. Technologie VoLTE bude pro zákazníky T-Mobile komerčně dostupná v roce 2015, zajímají se o ni samozřejmě i oba konkurenti - O2 i Vodafone.
→ Vyplatí se českým operátorům investice do LTE?
Studie Accenture říká že ano, pokud nabídnou nové služby a také podporu internetu věcí.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Komentáře