O2, T-Mobile i Vodafone pravděpodobně jednají o sdílení sítí

Zdá se, že zdravý rozum zvítězí a dojde k dohodě všech tří hlavních operátorů na sdílení mobilních sítí. Získat by mohl i zákazník.

O2, T-Mobile i Vodafone pravděpodobně jednají o sdílení sítí


Situace na mobilním trhu se mění a prim začínají hrát datové přenosy. Zatímco dříve operátoři budovali sítě 3. generace dosti volným tempem, nyní už mají méně času a rozhodně si nemohou dovolit přistoupit k LTE stejným způsobem. Asi právě potřeba lepšího pokrytí a nutnost podpory nových technologií spolu s vývojem cen mobilních služeb nutí operátory, aby jednali ekonomicky a sdružili své síly. 

Podle dříve rodící se dohody měla vzniknout spolupráce při sdílení sítí mezi Telefónikou a T-Mobile. Vodafone přitom byl v opozici a snažil se připravovanou obchodní dohodu napadnout i právně. Nyní ale došlo ke zvratu a zdá se, že se vzájemně dohodnou všichni tři majoritní operátoři na sdílení sítí. To by podle prvních informací mělo zahrnovat území ČR kromě dvou největších měst - Prahy a Brna.

Společný postup operátorů se zdá podporovat i regulátor trhu - Český telekomunikační úřad. 

Čtěte také:
→ Vodafone nečeká na aukci a pokryje český venkov rychlým internetem LTE
Vodafone nečeká na aukci nových kmitočtů - tam, kde dosud není 3G pokrytí, použije technologii LTE v pásmu GSM 900 MHz. Projekt nazval Turbo Internet.
→ ČTÚ shledal nedostatky a zahájí správní řízení s mobilními operátory
Český telekomunikační úřad provedl v srpnu a v září 2013 kontrolu smluvních podmínek všech tří mobilních operátorů a shledal nedostatky. Zřejmě rozdá pokuty.

G+


Úvodní foto: © TebNad - fotolia.com, elektřina, rozvodné sítě
Komentáře