Oblíbené aplikace pro Android stále odesílají data Facebooku

Nová studie naznačuje, že navzdory novým zákonům na ochranu soukromí včetně GDPR mnoho oblíbených aplikací pro Android stále odesílá data Facebooku, a to i v případě, že nejste uživateli této sociální sítě!

Oblíbené aplikace pro Android stále odesílají data Facebooku


Tahle data jsou navíc odesílána ihned poté, co aplikaci otevřete, a zároveň ještě předtím, než jejich odesílání jako uživatel dostanete možnost zablokovat či aktivovat možnosti nastavení soukromí.

Organizace Privacy International, která studii provedla, zjistila, že údaje Facebooku odesílá minimálně 61 procent testovaných aplikací. K odesílaným datům se řadí detaily o otevřené aplikaci, čas, kdy byla tato aplikace otevřena, kdo ji otevřel a jak dlouho aplikaci používal. A protože je s daty odesíláno unikátní číslo Google Advertising ID (AAID), může Facebook profilovat uživatele, aniž by tito měli účet na Facebooku.

Z otevíraných aplikací dokáže Facebook zjistit, zda hledáte práci, vaše náboženství, zda se chystáte na cestu či jakou posloucháte muziku. Do seznamu se řadí například aplikace Duolingo, Kayak, Shazam, Spotify, TripAdvisor, Yelp, Qibla Connect, Indeed a další.

Dne 28. června 2018 Facebook prohlásil, že aktualizoval svoje Android SDK tak, aby se záznamy o událostech na telefonu odesílaly až po výslovném souhlasu uživatele. Jenže tato aktualizace nejenže přišla až dlouho poté, co vstoupilo v platnost nařízení GDPR, jež tak Facebook přirozeně porušoval, ale navíc funguje jen na určitých verzích SDK. Velká část nejpopulárnějších aplikací používá starší verze SDK, která tuto funkci soukromí nemá.

Privacy International nebyla schopna s jistotou určit, jak Facebook tato data využívá, neboť provozovatel sociální sítě v tomto ohledu příliš transparentní není. Tak či onak toho má dost na vysvětlování.

Zdroj: Techspot.com


Úvodní foto: IDG News
Komentáře