Optimální vánoční dárek: raději tablet než ponožky

Nová studie odhaluje, co si Češi přejí na Vánoce pod stromeček. Nejžádanější je elektronika, její výběr je méně stresující než výběr oblečení.

Optimální vánoční dárek: raději tablet než ponožky


Podle průzkumu společnosti Microsoft patří o letošních Vánocích na vrchol seznamu přání notebooky a tablety: spotřební elektroniku si přejí čtyři z pěti Evropanů, a dokonce až 86 % Čechů.

Zajímavou okolností ovšem je, jak obtížný bývá pro většinu konzumentů výběr zařízení. Plná čtvrtina (27 %) Evropanů a třetina Čechů (30 %) přiznává, že technickým parametrům zařízení a nabídkám na trhu nerozumí. Při nákupu se lidé tedy řídí on-line recenzemi (44 % Evropanů a 51 % Čechů), jen z třetiny však doporučeními prodavačů ve specializovaných obchodech. Češi se ve srovnání se zbytkem Evropy radí nápadně málo se svými technologicky zdatnějšími přáteli (33 % Evropanů a jen 23 % Čechů).

Přesto Češi nepovažují nákup technologického zařízení, na rozdíl od zbytku Evropy, za nejnáročnější. Za nejvíce stresující a tedy i nejméně oblíbené považují čeští respondenti nákup oblečení. V každém případě připouští čtvrtina evropských i českých konzumentů, že je výhled na zdlouhavé vybírání elektroniky dokáže od nákupu odradit.

Průzkum odhaluje také zajímavé rozdíly mezi pohlavími, především vyvrací předpoklad, že si technologie pod stromeček přejí hlavně muži. Spotřební elektronika je na samém vrcholu seznamu přání u mužů (54 %) i u žen (38 %), mezi českými respondenty dokonce u 63 % mužů a 44 % žen.

 

Z technologických zařízení je největší zájem o: Evropa ČR
Nový notebook 22% 30%
Výkonný tablet 26% 24%
Nejnovější smartphone 20% 12%
Superrychlé PC 13% 13%
Hybridní zařízení (2v1, resp. 3v1) 6% 4%
Ultrabook 8% 12%
Herní konzole 6% 5%

Dárky, jejichž nákup je považován za nejvíce stresující Evropa ČR
Technologická zařízení 39% 31%
Oblečení 26% 41%
Šperky a hodinky 11% 10%
Kuchyňské spotřebiče a zařízení do domácnosti 9% 6%
Parfémy 8% 9%

Zdroj: Microsoft

Čtěte také:
→ Tablety mohou být užitečným pomocníkem při výuce
→ 10 důvodů, proč lidé rádi nakupují na Internetu

G+


Úvodní foto: © vmachan - Fotolia.com
Komentáře