Počítačový útok kvůli filmu o korejském vůdci přišel Sony na 15 milionů dolarů

Společnost Sony odhadla dopad loňského rozsáhlého počítačového útoku na 15 milionů dolarů. Podle amerického Federální úřadu pro vyšetřování za útokem stála Severní Korea, která se tak pokusila překazit plánované uvedení filmové komedie o jejímu vůdci. Celkový zisk divize Sony Pictures však tento incident příliš nepoznamenal.

Počítačový útok kvůli filmu o korejském vůdci přišel Sony na 15 milionů dolarů


Společnost Sony podle finančních výkazů za rok 2014 musela vynaložit okolo 15 milionů dolarů na vyšetřování a nápravu škod, které jí způsobil masivní útok proti jejím serverům, který se odehrál v listopadu před uvedením nové bláznivé komedie The Interview o spiknutí proti korejském vůdci Kim Čong-unovi. Za útokem údajně stála Severní Korea, která si nepřála, aby byl další vládce z dynastie Kimů zesměšňován. Společnost Sony sice zvažovala stažení kontroverzního filmu, avšak nakonec jej uvolnila do distribuce online i ve vybraných kinech.

Podle předběžných výsledků vykáže divize Sony Pictures za fiskální rok 2014 (k 31. březnu) zisk okolo 460 milionů dolarů oproti cca 440 milionům v předchozím roce. Podle představitelů Sony se na výsledku kybernetický útok podepsal, avšak nikoli závažně. Další podrobnosti o finančním dopadu společnost nezveřejnila.

Další předběžné výsledky hospodaření ukazují, že poptávka po herních konzolích  PlayStation 4 a obrazových senzorech pomohla snížit celkovou očekávanou ztrátu Sony z téměř 2 miliard na 1,4 miliardy dolarů. Přesto se jedná o zhoršení oproti předchozímu roku, kdy byla ve ztrátě „pouhé“ 1 miliardy USD, mimo jiné kvůli značným nákladům na ukončení výroby počítačů Vaio.

Prodej chytrých telefonů Xperia v předchozím čtvrtletí rostl, přesto Sony plánuje propustit na 2100 zaměstnanců ze své mobilní divize, která je rovněž ve ztrátě. Zbavuje se postupně i dalších divizí – po osobních počítačích následovaly čtečky elektronických knih a před několika dny ředitel společnosti  Kazuo Hirai oznámil v rámci pokračující restrukturalizace prodej divize počítačových her Sony Online Entertainment.

Komentáře