Podvodné maily se tváří jako zprávy o zásilce České pošty

Masivní phishingový útok může způsobit napadení počítače trojským koněm.

Podvodné maily se tváří jako zprávy o zásilce České pošty


Česká pošta varuje před e-maily, které se tváří jako zpráva o došlé zásilce. Pokud uživatel uposlechne klamavé výzvy ve zprávě, může nakazit svůj počítač trojským koněm. Psychologický účinek zprávy je posílen informacemi o možných sankcích v případě ignorování pokynů. Nebezpečnost situace zvyšuje i to, že použtého trojského koně jsou schopny identifikovat je některé antivirové ochrany.

Mail přichází s adresy cpost@ceskaposta.net nebo podobné. Ne-české doménové jméno je zřejmě voleno proto, aby se ztížila možná identifikace útočníka. Česká pošta pro komunikaci používá adresu info@cpost.cz a doporučuje, aby uživatelé, kteří podvodný mail dostanou, na něj nereagovali a rovnou jej přeposlali na výše uvedenou adresu.

Pošta se domnívá, je jedním z cílů aktuálního útoku může být i obchodní poškození České pošty a zvažuje žalobu. Počet přeposlaných mailů pak může být jedním z argumentů v případném soudním řízení. Za vůli se bránit je nutno přičíst České poště kladné body, ale je v podobných případech je velmi pravděpodobné, že se původce nepodaří odhalit.

Jedná se přitom o již druhou vlnu útoků provedených pod jménem České pošty v poslední době. Ta první proběhla začátkem srpna.

G+


Úvodní foto: © lichtmeister - Fotolia.com
Komentáře