Pokud jde o měření kalorií, fitness náramkům příliš nevěřte

Studie sedmi populárních fitness náramků zjistila, že tato zařízení sice dobře zvládají měřit srdeční puls, ale jsou téměř nepoužitelná, pokud jde o měření spálených kalorií.

Pokud jde o měření kalorií, fitness náramkům příliš nevěřte


Myslíte si, že váš FitBit odvádí dobrou práci při počítání kalorií, zatímco se potíte v posilovně? Tak odteď už mu příliš nevěřte. Ani šesti dalším populárním fitness zařízením, uvádí nová studie Lékařské fakulty Stanfordské univerzity.

Ta ale neobsahuje pouze špatné zprávy. Zařízení poměrně dobře sledují tepovou frekvenci uživatele – tato data jsou ve skutečnosti tak dobrá, že by mohla být užitečná pro kardiology při diagnostice případné arytmie.

Tým testoval sedm nositelných zařízení – Apple Watch, Basis Peak, Fitbit Surge, Microsoft Band, Mio Alpha 2, PulseOn a Samsung Gear S2 – přičemž testy prováděl za pomoci šedesáti dobrovolníků, kteří si je nasadili a přitom chodili, běhali a seděli.

Ve stejný okamžik byli dobrovolníci napojeni na zdravotnická zařízení, o nichž se ví, že jsou extrémně přesná. Data sesbíraná komerčními fitness náramky byla následně porovnána s daty ze zdravotnických zařízení. Pokud jde o test tepové frekvence, vykazovala komerční zařízení asi pětiprocentní míru chybovosti, což je poměrně dobré.

Míra chybovosti u měření kalorií se však pohybovala od 27 procent u Fitbitu po 93 procent u PulseOn. Podle autorů studie tedy tyto náramky nejsou příliš užitečné. Lidé se na ně totiž spoléhají při důležitých rozhodnutích o dietách a cvičení, jenže aby to k něčemu bylo, musela by chybovost činit maximálně 10 procent.

Výzkumníci testy prováděli nezávisle, bez jakéhokoliv vstupu výrobců testovaných zařízení. Následná studie by měla zhodnotit novější verze náramků; zároveň by se měly testy provádět mimo laboratoř v podmínkách skutečného světa.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: CIO.com
Komentáře