Přehnané spoléhání na cloud se může vymstít

Agentura ENISA zveřejnila zprávu, která hodnotí cloud z hlediska ochrany kritické informační infrastruktury. A varovně zvedá prst.

Přehnané spoléhání na cloud se může vymstít


 Agentura ENISA (European Network and Information Security Agency), která se zabývá bezpečností sítí a informací, tvrdí, že nárůst cloud computingu může být dvousečnou zbraní. A publikovala svou zprávu, ve které hodnotila využívání cloudu z hlediska zabezpečení kritické informační infrastruktury. 

Stalo se tak v okamžiku, kdy Evropská komise ohlásila přípravu nové direktivy pro bezpečnost sítí a informací. Agentura ENISA by se měla stát partnerem při přípravě této nové legislativní normy. Jedním z opatření, které se připravuje, bude také sdílení informací o bezpečnostních incidentech. Hlášení těchto incidentů by podle nové direktivy mělo být povinné. 

„Během několika málo let bude většina organizací závislá na cloud computingu. Rozsáhlé cloudové služby budou mít desítky milionů koncových uživatelů. Co se stane v případě, když některá z těchto cloudových služeb selže, nebo když bude úspěšně napadena hackery?", říká zpráva. Právě díky zvětšujícímu se rozsahu se cloudové služby začínají dostávat do kategorie kritické informační infrastruktury. 

Cloud ovšem nemá jen jen bezpečnostní rizika, ale najdou se také pozitiva, jako je snížené riziko při přírodních katastrofách (při vhodné alokaci) nebo vyšší odolnost proti útokům typu DDoS (distributed denial of service). 

Zdroj: IDG News Service

G +


Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com
Komentáře