Převrat v dotykových technologiích - nový sedmdesátipalcový displej od Sharpu zaznamená i jemné tahy štětcem

LCD obrazovky nejsou ideálním kreslicím prknem, natož malířským plátnem. Avšak u nejnovějších displejů od společnosti Sharp na to snadno zapomenete, protože kapacitivní dotyková technologie už pokročila tak daleko, že dokáže zaznamenat i lehké tahy štětce.

Převrat v dotykových technologiích - nový sedmdesátipalcový displej od Sharpu zaznamená i jemné tahy štětcem


Společnost Sharp tento týden v Tokiu předvedla kapacitivní dotykové obrazovky, práce s nimiž se díky vysoké citlivosti přibližuje peru a papíru. Novou technologii, která je zatím ve fázi prototypu, lze použít pro mnoho různých účelů – od náčrtků přes písmomalbu po rychlé poznámky na mobilním telefonu.

Při předvádění nové technologie zástupci společnosti Sharp ukázali, jak lze po obrazovce o úhlopříčce 70 palců malovat kaligrafickým štětcem (s vodivými vlákny, aby na ně kapacitivní dotyková vrstva mohla reagovat). Znaky čínské abecedy byly vykreslené podobně jemně jako tradičním štětcem a inkoustem.

Na jiné obrazovce pomocí menšího štětce domalovali ilustraci draka, který připomínala malbu vodovými barvami. Obrazovka reagovala i na tužku a jiné psací náčiní uzpůsobené pro kapacitivní technologii.

Použití dotykového pera na kapacitivní obrazovce je již dnes poměrně běžné, avšak nedosahuje zdaleka takové citlivosti jako technologie společnosti Sharp. Navíc se nepoužívá u velkoformátových obrazovek, kde šum z velké plochy snižuje citlivost. Společnosti Sharp se však podařilo problém šumu odstranit a dosáhnout přibližně osmkrát vyššího poměru signál/šum než u běžně používaných technologií.

Nové dotykové panely mohou najít využití u kreativních profesí, ve školství i v podnikovém prostředí, například jako digitální bílé tabule. Menší verze by mohly najít cestu do mobilních zařízení.

Zatím však není zřejmé, kdy novinka dostane běžně na trh – společnost Sharp neuvedla ani přibližné datum s tím, že vývoj stále probíhá.


Úvodní foto: © Photosani - Fotolia.com
Komentáře