Project Loon - bezdrátové připojení k internetu od Googlu pomocí stratosférických balonů

Google spouští projekt internetové konektivity ze stratosferických balonů.

Project Loon - bezdrátové připojení k internetu od Googlu pomocí stratosférických balonů


Projekt Loon, který spouští Google, má zajistit připojení i v odlehlejších částech světa. Zajistí to síť balonů, které se budou pohybovat ve stratosféře, konkrétně ve výšce mezi 18-27 km, tedy mnohem výše, než je stávající prostor pro letecký provoz. Pro pohyb okolo Země budou balony využívat přirozené proudění vzduchu, jehož směr se mění v závislosti na výšce balonu. Každý balon by měl vydržet pracovat po dobu více než 3 měsíce. Elektrická energie se bude získávat ze solárních panelů, v době mimo sluneční svit zajistí energii dobíjecí akumulátory. Skupina balonů má potom vytvořit síť, komunikující s pozemní stanící.

Každý balon bude poskytat internetovou konektivitu pro oblast o průměru okolo 40 km, přičemž přenosové rychlosti budou srovnatelné s mobilními sítěmi kategorie 3G. Pro příjem signálu na zemi bude ale zapotřebí speciální anténa, která bude pracovat se signálem o frekvencích 2,4 a 5,8 GHz.

Podle vyjádření Googlu je projekt stále zatím v plenkách, přesto již proběhl rozsáhlý test reálných balonů ve stratosfréfické oblasti nad novozélandským Canterbury.

Zdroj: IDG News Service, google.com/loon/

G+


Úvodní foto: www.youtube.com
Komentáře