Průlomový verdikt soudu: nepodmíněný trest za softwarové pirátství v Česku

V Česku byl poprvé odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení první člověk, který nelegálně distribuoval programy Microsoftu a Adobe.

Průlomový verdikt soudu: nepodmíněný trest za softwarové pirátství v Česku


Podle zprávy protipirátské agentury BSA se jedná se o první případ odsouzení počítačového piráta nepodmíněným trestem u nás. Ten vydával nelegálně šířený software za použité programy z druhé ruky. Distributor nelegálního softwaru z Mostecka půjde na 20 měsíců do vězení kvůli prodeji pirátských kopií programů od Microsoftu a Adobe. Sám tak získal od kupujících 89.000 Kč, výrobci originálního softwaru však svou škodu odhadují na více než půl milionu korun a tuto škodu bude také odsouzený muž muset uhradit.

Podle údajů BSA se v České republice používá pirátsky 35% softwaru a jeho hodnota činí 3,8 miliardy korun. Toto číslo by se mohlo zmenšit, pokud by zde byla lepší osvětová kampaň ohledně používání Open Source alternativ.

Oklamaní kupující, kteří si od piráta software koupili, zakoupené programy používají de facto nelegálně a měli by si licenci na jejich užívání dodatečně pořídit. Pokud by tak skutečně učinili, mohlo by tak dojít ke kuriózní situaci, že Microsoft a Adobe by dostali za svůj software vlastně zaplaceno dvakrát: jednou od nových uživatelů a jednou jako náhradu škody. Nebo obráceně: pokud odsouzený uhradí náhradu škody, neměly by se stát distribuované kopie softwaru legálními, když za ně jejich výrobci dostali zaplaceno? Právně to možná tak není, ale co morálně? Co si o tom myslíte?

Čtěte také:
→ BSA mění taktiku a nabízí pro udavače finanční odměnu 10%
→ BSA opět agresivně chrlí obsílky. Tentokrát i do státní správy

G+


Úvodní foto: © corepics - Fotolia.com
Komentáře