Průmyslové firmy jako cíle kyberútoků

Firmy z oblasti výrobního průmyslu se v první polovině letošního roku staly nejčastějšími cíli kybernetických hrozeb. Jejich počítače zaznamenaly třetinu všech útoků cílících na průmyslové systémy.

Průmyslové firmy jako cíle kyberútoků


Tyto údaje vyplývají ze zprávy společnosti Kaspersky Lab „Hrozby cílící na průmyslové automatizační systémy v prvním pololetí 2017“. Nejvíce útoků bylo zaznamenáno v březnu. Od té doby se počet napadených počítačů kontinuálně snižoval. V průběhu prvních šesti měsíců tohoto roku zablokovaly produkty Kaspersky Lab po celém světě pokusy o útok na 37,6 % ICS počítačů, které chrání. Tento údaj se téměř nezměnil v porovnání s předchozím obdobím – ve druhém pololetí roku 2016 bylo zablokováno jen o 1,6 procentního bodu více útoků. Nejvíce obětí pochází z firem z výrobního sektoru produkujících různé materiály, vybavení a zboží. Mezi další nejpostiženější průmyslová odvětví patří inženýrství, vzdělávání a potravinářství. Na počítače energetických společností zaútočilo 5 % všech útoků.

Mezi trojicí států s nejvyšším počtem detekovaných útoků zůstává Vietnam (71 %), Alžírsko (67,1 %) a Maroko (65,4 %). Průzkum naopak poukázal na stoupající počet útoků cílících na Čínu (57,1 %¨), která podle dat Kaspersky Lab obsadila pátou příčku. Odborníci také zjistili, že nejběžnějším zdrojem hrozeb byl internet. Pokusy o stažení malwaru nebo vstup na známé podvodné či phishingové stránky zablokovaly nástroje Kaspersky Lab na 20,4 % průmyslových počítačů. Důvodem takto vysokého procenta je připojení a neomezený přístup průmyslových sítí k internetu.


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře