První alternativní trest za softwarové pirátství: viník musí svůj příběh 200.000krát nasdílet

Zatímco dříve byl oblíbený školní trest "100x opsat", technologie to možná změní na "pouhé" sdílení. Kuriózní alternativní trest se dokonce již prosadil u soudu.

První alternativní trest za softwarové pirátství: viník musí svůj příběh 200.000krát nasdílet


Jakub F. způsobil škodu, která byla vyčíslena na hodnotu 5,7 milionu korun. Byl následně odsouzen k náhradě škody a k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání 3 let. Softwarový pirát musí dosáhnout 200 tisíc zhlédnutí videa jeho „pirátského příběhu“, jinak mu hrozí povinnost uhradit škodu v řádu několika milionů korun. Ve videopříběhu hraje samotný Jakub F., který sdílí svůj příběh na www.mojepiratstvi.cz a dále na sociálních sítích Facebook a YouTube.

Jakub F., povoláním skladník, byl ve volném čase aktivním členem takzvané warez komunity, která se zaměřovala na porušování autorských práv, mimo jiné sdílením populárních softwarových titulů. Jakub F. pod přezdívkou vystupoval na fórech, kde nahrával odkazy ke stažení populárních komerčních softwarových titulů a dalších chráněných autorských děl, jež umisťoval na filehostingové servery. Šlo zejména o nelegální kopie počítačových programů Windows 8 a Windows 7 a dále o různé tituly počítačových her a filmů. „Prokázalo se, že firmám sdruženým v BSA způsobil škodu v hodnotě přesahující 5.000.000 korun. Značnou škodu způsobil i dalším poškozeným firmám, jejichž autorská díla nelegálně sdílel,“ říká Jan Hlaváč, zástupce protipirátské organizace BSA.

Okresním soudem v Litoměřicích byl Jakub F. odsouzen za porušování autorských práv k trestu odnětí svobody v trvání 3 let s podmíněným odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 3 let. Dále mu byl uložen trest propadnutí věci, konkrétně osobního počítače, externího harddisku a zajištěných DVD médií. Rozsudek je pravomocný.

Za 200 tisíc zhlédnutí „příběhu“ bude náhrada škody prominuta

Způsobenou škodu pan Jakub F. není schopen uhradit, a proto se s protipirátskou organizací BSA dohodl na alternativním trestu. Uhradil pouze menší část škody a zbytek vynahradí prací na osvětě spojené s prevencí a riziky softwarového pirátství. Spolupracoval na výrobě videa „Příběh mého pirátství“, které pak bude propagovat na síti YouTube, kde bude muset dosáhnout 200.000 zhlédnutí. V opačném případě mu bude hrozit úhrada zbývající výše škody v řádu milionů korun.

Video příběh je k dispozici ke sdílení na webu www.mojepiratstvi.cz a na sociálních sítích Facebook a YouTube. V profesionálně natočeném klipu hraje přímo Jakub F. na základě jím odsouhlaseného scénáře. „Klip realisticky popisuje jeho životní pirátskou peripetii, která pro něj nakonec skončila relativně dobře. Pokud by měl zaplatit několikamilionové odškodnění, finančně by ho to zruinovalo do konce života,“ říká Jan Hlaváč. Snímek natočila filmová společnost FILMZLICINCOMPANY v režii Jaroslava Zderadičky a Daniela Horníka.

Jakub F.na závěr dodává: „Myslel jsem si, že nedělám nic špatného. Říkal jsem si, že velkým firmám to přece neublíží. Nechtěl jsem za to přeci ani peníze, dělal jsem to pro zábavu. Cítil jsem se ve warez komunitě dobře, něco jsem znamenal. Byl jsem přesvědčený, že jsem příliš malou rybou na to, aby mě někdo chytnul. No ale nakonec mě dostali. Vyšetřovatelé za mnou dokonce přišli do práce.“

Čtěte také:

→ BSA posílá obsílku kvůli softwarovému pirátství na 10.000 firem
Aliance pro potírání protipirátského softwaru tvrdí, že Českem se šíří padělky vydávané za legální software. Rizikové jsou neutorizované zdroje, kde více než tři čtvrtiny softwaru jsou bez platné licence.
→ BSA opět agresivně chrlí obsílky. Tentokrát i do státní správy
V těchto dnech podle tiskového prohlášení organizace BSA obdrží několik tisíc tuzemských zdravotnických zařízení a orgánů veřejné správy či místní samosprávy poštovní obsílku s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com
Komentáře