Řada zadavatelů veřejných zakázek nemá v profilu strojově čitelná data. Porušují tak zákon

Vyhláška č. 133/2012 nařizuje zadavatelům veřejných zakázek, aby od 1.1.2013 měli na svých profilech strojově zpracovatelná data ve formátu XML. Nesplňuje to zatím bezmála polovina subjektů.

Řada zadavatelů veřejných zakázek nemá v profilu strojově čitelná data. Porušují tak zákon


Podle statistiky společnosti QCM, která vyvíjí systémy pro elektronizaci nákupních procesů ve státní správě, nařízení stále ještě porušuje 3027 z celkového počtu 6534 zadavatelů veřejných zakázek.

Implementaci strojově čitelného kódu nařídilo Ministerstvo pro místní rozvoj s cílem zefektivnit proces kontroly vypisovaných zakázek. Za porušováním vyhlášky stojí zejména nevědomost zadavatelů, kteří ve svém veřejném profilu dosud nevyplnili speciální identifikátor, bez nějž není možné XML záznam úspěšně vygenerovat. Přitom se jedná pouze o evidenční číslo profilu z Věstníku veřejných zakázek.

Částečně se ale na vysokém počtu nesprávně vyplněných profilů zadavatelů podílejí i některé samotné portály a individuální stránky zadavatelů, které na novou vyhlášku nejsou technicky připraveny. Těch je celkem 985 a využívá jich 1415 subjektů.

Situace se naštěstí od začátku roku postupně zlepšuje. „V případě našeho Portálu pro vhodné uveřejnění se chystáme všem zadavatelům, jejichž záznam nemá potřebný identifikátor, tento údaj manuálně doplnit, aby se vyhnuli problémům v případě kontrol,“ říká David Horký, jednatel společnosti QCM. 

G+

Komentáře