T-Mobile spouští LTE síť, do konce roku by mělo být pokryto půl Prahy

Zatím jen v Mladé Boleslavi a v části Prahy a jen pro své vlastní zákazníky.

T-Mobile spouští LTE síť, do konce roku by mělo být pokryto půl Prahy


Mobilní operátor T-Mobile spustil komerční provoz sítě 4. generace (4G) na technologii LTE a na stávajícím kmitočtu 1800 MHz. Zahájení provozu nastavá symbolicky právě v době, kdy se uzavírají přihlášky pro tendr na nové kmitočty pro sítě 4. generace. Tyto kmitočty se ale týkají pásma 800 MHz; ty T-Mobile logicky ještě nemá a svou první LTE síť realizoval na kmitočtech, které používal pro sítě 2G.

Stávající zákazníci mohou nové sítě využít automaticky, je potřeba, aby LTE podporoval jak telefon tak i SIM karta. Nekompatibilních karet je asi jen 10% těch nejstarších, novější karty buď LTE podporují automaticky nebo stačí dálkový update mobilního operátora na vyžádání. Podporovaných telefonů je 8, tablet 1 a modemy 2.

Kromě o geografického rozsahu má nově spuštěná síť více háčků. Především podporuje jen své přímé zákazníky - kdo se domníval, že pokud se dá k virtuálnímu operátoru, který operuje v síti T-Mobile, bude na tom stejně, tak nyní poprvé narazí. Plnou rychlost navíc T-Mobile podporuje jen u nejvyšších tarifů, čím nižší tarif, tím vyšší omezení. Důvody jsou asi i praktické, zákazníci mají stále stejné datové limity v rámci FUP, a tak by se mohlo stát, že by plnou rychlostí vyčerpali svůj měsíční limit během minut. Teoretická rychlost nové sítě je 100 Mbit/s v Mladé Boleslavi a 75 Mbit v Praze. Do konce roku by se mělo novou sítí pokrýt asi polovina hlavního města.

Čtěte také: → ČTÚ při aukci kmitočtů trvá na zvýhodnění nových hráčů

 

G+


Úvodní foto: © Nmedia - Fotolia.com
Komentáře