Tablexia: aplikace pro trénink dyslektiků od CZ.NIC

Laboratoře CZ.NIC vyvinuly unikátní pomůcku pro děti s dyslexií. Aplikace pro Android je k dispozici zdarma.

Tablexia: aplikace pro trénink dyslektiků od CZ.NIC


Především dětem na 2. stupni základních škol trpícím dyslexií je určen nový projekt Laboratoří CZ.NIC Tablexia. Jde o vzdělávací hru pro tablety, jejímž cílem je podporovat kognitivní schopnosti dětí s touto. Aplikace ve své první verzi obsahuje tři samostatné hry – na trénink sluchového rozlišování, prostorové orientace a pracovní paměti. Tablexia vznikla jako otevřený software a je v plánu ji rozšiřovat o další hry. Aplikace je nyní dostupná pro platformu Android, uživatelům je k dispozici zdarma.

„Na aplikaci jsme spolupracovali s předními českými odborníky na problematiku vzdělávání dětí s dyslexií. Přestože existuje řada podobně zaměřených počítačových programů, Tablexia oproti většině z nich přináší několik zásadních výhod: lokalizaci do češtiny, dostupnost zdarma, atraktivní design, rozšiřitelnost, mobilitu či nezávislost na internetovém připojení,“ přibližuje Ondřej Surý z Laboratoří CZ.NIC, který vede tým odpovědný za vývoj Tablexie.

„Dyslexií v České republice trpí zhruba 5 až 10 procent populace. Tablexii vnímám jako jeden z mála prostředků podpory rozvoje určený přímo druhostupňovým žákům, který takto komplexně využívá možností přenosných zařízení, k nimž mají dnešní děti velmi blízko,“ doplňuje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D., z katedry psychologie Filozofické fakulty UK, která na vývoji aplikace s Laboratořemi CZ.NIC spolupracovala.

Obrázek: Screenshot ze hry. Software jsme netestovali, a tak je pro nás záhadou, proč pod batmanovskou ikonou v publikovaných snímcích obrazovky je text Velký netopír (s pravopisnou chybou).

Čtěte také:
CZ.NIC přichází s pomocnou rukou pro posílení bezpečnosti webových aplikací
→ Inteligentní routery Turris v pilotním provozu

G+


Úvodní foto: CZ-NIC
Komentáře