Technologie 5G směřuje do IoT, 4G však zdaleka není hotova

Apple iPhone 7, který má být uveden 7. září, nám sice může nabídnout náhled na budoucnost smartphonů, nebude však mít 5G. A ačkoliv má být příští generace mobilní sítě hotová v roce 2020, high-endové smartphony budou mít v následujících letech stále jen LTE.

Technologie 5G směřuje do IoT, 4G však zdaleka není hotova


Vyplývá to z nového průzkumu IHS Markit mezi mobilními operátory, kteří vnímají 5G spíše jako nástroj pro průmysl než pro uživatele smartphonů. Spotřebitelé se však nemusejí obávat toho, že by zůstali v pomalém pruhu. LTE je totiž stále rychlejší.

Stále více to vypadá, že 5G bude řešit věci, které nedokáže vyřešit 4G, zatímco LTE zůstane u úkolu, pro nějž byl stvořen, vyplývá ze zjištění výzkumné firmy.

Většina dotázaných poskytovatelů služeb – 79 % – řeklo, že hlavním účelem využití 5G bude internet věcí. Přitom loni stejně odpovědělo jen 55 % respondentů.

Pokud jde o výhody, operátoři nejvíce spoléhají na ultranízkou odezvu či velmi malé prodlevy mezi odesláním bitu informace a jeho přijetím zařízením. To je důležitá vlastnost pro věci, jako jsou roboti, samořiditelná auta či virtuální realita na mobilních sítích. Cílem je 1 milisekunda, čehož LTE dosáhnout nemůže.

Tři ze čtyř dotázaných poskytovatelů služeb mají za to, že 5G by mělo koexistovat s technologií 4G, a ne ji nahradit.

4G se zatím stále zlepšuje. Například v pondělí vydal americký Verizon funkcionalitu Verizon LTE Advanced (LTE-A), která dokáže vylepšit maximální rychlosti LTE o 50 procent. Tato technologie spojuje dva nebo tři bezdrátové kanály, což navyšuje průchodnost dat ke koncovému zařízení. Podobná řešení nicméně testují i operátoři v ČR a na Slovensku. Jde například o technologii Carrier Aggregation, která je součástí právě LTE-A a v současné době dosahuje maximálních rychlostí přes 200, výjimečně i 300 Mbit/s. A třeba Slovak Telekom již testoval i 900 Mbit/s. Což je ovšem stále hudba budoucnosti.

Zdroj: CIO.com


Úvodní foto: © Victoria - Fotolia.com
Komentáře