Top 10 aktuálních virových hrozeb

Nejčastější hrozbu pro uživatele představuje červ Bundpil, v Česku se šíří infikované přílohy e-mailu. Malware, který se šíří prostřednictvím vyměnitelných médií, sse dostal na vrchol nejčastějších globálních virových hrozeb.

Top 10 aktuálních virových hrozeb


Žebříček deseti aktuálně největších bezpečnostních hrozeb v IT zveřejnila společnost ESET. Vyplývá z něj, že oproti březnu výrazně stouplo rozšíření škodlivého červa Bundpil, který se šíří prostřednictvím vyměnitelných médií. Druhou nejčastější hrozbu představuje trojan Nemucod, třetí je potom java skript Danger.ScriptAttachment. Ten je ve světovém měřítku třetí, v České republice se jedná o hrozbu nejčastější.

„Červ Bundpil obsahuje URL, ze které se snaží do napadeného zařízení stáhnout několik souborů. Ty se pak instalují a umožňují do zařízení stahovat další škodlivé kódy,“ popisuje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET. Bundpil předstihl trojského koně Nemucod. Nemucod používají hackeři jako prostředek pro instalaci dalších škodlivých kódů a ovládnutí infikovaného zařízení. „Jde o klasický downloader, který se šíří jako příloha e-mailových zpráv. Nejčastěji se maskuje jako faktura nebo pozvánka k soudu,“ konstatuje Šnajdr.

Nově se v desítce nejaktivnějších škodlivých kódů objevuje na třetí pozici JS/Danger.ScriptAttachment, což je škodlivý soubor, který se šíří jako příloha e-mailu a může způsobit stažení malware.

Top 10 globálních hrozeb

1. Win32/Bundpil
2. JS/TrojanDownloader.Nemucod
3. JS/Danger.ScriptAttachment
4. Win32/Agent.XWT
5. HTML/ScrInject
6. HTML/Refresh
7. Win32/Ramnit
8. LNK/Agent.CR
9. Win32/Sality
10. LNK/Agent.BZ

Top 10 hrozeb v ČR

1. JS/Danger.ScriptAttachment
2. JS/TrojanDownloader.Nemucod
3. HTML/Refresh
4. VBA/TrojanDownloader.Agent.BBD
5. Win32/Bayrob
6. JS/Exploit.Agent.NLV
7. HTML/IFrame
8. Win32/PSW.Fareit
9. Win32/PSW.Papras
10. VBS/TrojanDownloader.Small.NEN

 


Úvodní foto: © lolloj - Fotolia.com
Komentáře