Hlavní navigace

Uživatele Firefoxu naštvala Mozilla tajnou instalací doplňku

18. 12. 2017

Sdílet

Někteří loajální uživatelé Firefoxu a dokonce i zaměstnanci se naštvali, když se dozvěděli, že Mozilla do svého prohlížeče tajně nainstalovala doplněk s názvem Looking Glass. Nestalo se tak u všech uživatelů, ale ti, kterých se to dotklo, neposkytli prohlížeči k instalaci svůj souhlas.

Podle screenshotu, na nějž se objevil odkaz na fóru podpory Firefoxu, byla jediným původním popisem rozšíření Looking Glass následující věta: „Má realita je prostě jiná než ta vaše.“

Protože se rozšíření objevilo tak náhle, začali se někteří uživatelé ptát, zda nejde o malware. Zpráva se nejprve objevila na Hacker News a diskuse se brzy rozhořela i na dalších sociálních stránkách.

Původní popis Looking Glass byl vágní a záhadný, nicméně jak se ukázalo, je doplněk součástí propagační kampaně televizního seriálu Mr. Robot.

Podle softwarového inženýra Drewa DeVaulta bylo rozšíření do prohlížečů instalováno „bokem“ skrze prvek „experimentů“. Nejenže jsou tyto experimenty ve výchozím nastavení aktivovány, ale je známo, že i když je deaktivujete, aktualizace je opět aktivují. Reklamní doplněk se podle DeVaulta objevil na stránce rozšíření a byl automaticky přidán do stabilní verze Firefoxu. DeVault píše, že pokud by ho tam viděl předtím, než by věděl, o co jde, myslel by si, že byl jeho prohlížeč napaden.

„Looking Glass je výsledkem spolupráce mezi Mozillou a tvůrci [seriálu] Mr. Robot, jejímž cílem je sdílená zkušenost,“ vysvětlila poněkud neuspokojivě Mozilla poté, co rozhořčení uživatelů dosahovalo vrcholu. Doplněk byl součástí hry alternativní reality (ARG), a jeho účelem bylo „rozšířit vaše ponoření do vesmíru Mr. Robota.“

Mnoho uživatelů toto vysvětlení neuspokojilo, byť jeho součástí byl i návod, jak doplněk Looking Glass vypnout. Mozilla dodala:

„Seriál Mr. Robot se točí okolo tématu on-line soukromí a bezpečnosti. Jedním z deseti základních principů mise Mozilly je to, aby byla bezpečnost a soukromí jednotlivců na internetu zásadním pravidlem a nikoliv jen jednou z možností. Čím více lidé vědí o tom, jaké informace sdílejí on-line, tím více mohou chránit své soukromí.“

„Jak můžeme tvrdit, že jsme pro soukromí, když mezitím na počítače lidí tajně instalujeme software?“ napsal na Twitteru vývojář Mozilly Steve Klabnik. „A ještě důležitější otázkou je, jak to, že to management nevnímá jako problém?“

Zdroj: CSOonline.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?