V Česku je větší problém získat zpět peníze z on-line podvodů

69 % českých respondentů nezískalo peníze odcizené podvodnými online transakcemi zpět v plné výši, případně vůbec. V porovnání s evropským průměrem (44 %) jsou na tom Češi podstatně hůř.

V Česku je větší problém získat zpět peníze z on-line podvodů


Peníze ukradené online se jen těžko vrací zpět. To je jedno z hlavních zjištění průzkumu Kaspersky Lab a B2B International, který oslovil přes jedenáct tisíc uživatelů ve 23 zemích včetně Česka.

Ačkoli finanční instituce většinou slibují náhradu škod, jen 31 % dotázaných v ČR získala peníze zpět v plné výši. 20 % obětí dostalo zpět jen část peněz a 49 % vůbec nic. Ztráty přitom mohou být značné – průměrná částka odcizená kybernetickými zločinci přesahuje 3.200 korun. Lidé si přitom nedávají příliš pozor – 16% respondentů v Česku si myslí, že podvody s online penězi jsou vzácné a jim se nepřihodí. Jen 9% se jich opravdu obává, ačkoli podle statistik 27% českých uživatelů jim alespoň jednou v předchozím roce čelilo.

Analytici proto doporučují pojistit se během online transakcí kvalitní internetovou ochranou.

Zdroj: Kaspersky Lab

Čtěte také:
→ 10 trendů v počítačové bezpečnosti pro rok 2015
Společnost Sophos zveřejnila zprávu Security Threat Trends 2015, ve které se zaměřila na největší bezpečnostní rizika nadcházejícího roku. Jaký reálný dopad budou mít rozvíjející se hrozby na firmy i domácí uživatele? Odpoví na to přehled Top10 trendů bezpečnosti.
→ 27% českých uživatelů čelilo na internetu finančním útokům
Více než čtvrtina českých uživatelů čelila online hrozbám s cílem ukrást jejich peníze.

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

G+


Úvodní foto: © davidevison - Fotolia.com
Komentáře