V roce 2017 bude na trh dodáno na 3 miliony osobních a komerčních dronů

Tempo výroby dronů pro osobní i komerční účely rychle roste – globální obrat tohoto trhu vzroste v letošním roce o 34 % na více než 6 miliard dolarů, do roku 2020 pak dál poroste bezmála na dvojnásobek – 11,2 miliard dolarů.

V roce 2017 bude na trh dodáno na 3 miliony osobních a komerčních dronů


Čísla zveřejnila ve své první předpovědi vývoje trhu dronů společnost Gartner. V letošním roce budou vyrobeny téměř tři miliony dronů, o 39 % více než v roce 2016.

Přestože se trh „civilních“ dronů (osobních i komerčních) v řadě zemí doslova brodí nastupující státní regulací, popularita dronů neklesá ani na těchto trzích. Celý trh dronů tak dále významně poroste, nicméně dynamika osobních a komerčních segmentů bude podle analytiků společnosti Gartner značně odlišná.

Osobní drony budou stále populárnější – jako dostupný doplněk chytrých telefonů pro focení (včetně selfie) a další volnočasové účely. Tyto drony zvládnou jen krátké lety – typicky méně než 5.000 metrů za hodinu, s letovou výškou omezenou na 500 metrů. Váží méně než 2 kilogramy a stojí do 5.000 dolarů (caa 150.000 Kč s DPH).

Trh komerčních dronů je mnohem menší – jejich průměrná prodejní cena je výrazně vyšší. S tím jak stále více zemí ujasňuje předpisy pro drony se trh začíná stabilizovat a firmy začínají tyto drony kupovat pro testování a možné nasazení prakticky ve všech odvětvích. Komerční drony mají větší nosnost, dolet a záložní senzory i systémy ovládání, což je činí bezpečnějšími. Jsou často specializovanější – například pro vytváření map, doručování zásilek, nebo kontrolu průmyslových zařízení – díky tomu se značně liší i jejich ceny. V ČR začalo testování a využívání dronů například pro kontrolu vysílačů Českých Radiokomunikací již před dvěma roky.

Zdroj: Gartner


Úvodní foto: © Texelart - Fotolia.com
Komentáře