Vyšší poptávka po Wi-Fi podporuje rozvoj vysokorychlostních Ethernetových sítí

Trvale rostoucí poptávka po rychlejších podnikových bezdrátových sítích bude v průběhu příštích čtyř zvyšovat prodej jak Wi-Fi zařízení, tak nových typů Ethernetových sítí, které propojí bezdrátové přístupové body nové generace. Podle analytiků většina firem nenahrazuje metalické sítě bezdrátovými, ale ke stávající infrastruktuře přidává vysokorychlostní přístupové body, které spojují to nejlepší z obou světů.

Vyšší poptávka po Wi-Fi podporuje rozvoj vysokorychlostních Ethernetových sítí


Wi-Fi zařízení tzv. první vlny nového standardu IEEE 802.11ac, který v závislosti na konfiguraci dosahuje rychlosti až 1,3 Gbit/s, již na trhu podnikových bezdrátových prvků dominují. Podle analytika Chrise DePuy ze společnosti Dell'Oro Group nastoupí druhá generace standardu 11ac o rychlosti až 7 Gbit/s pravděpodobně během druhého čtvrtletí.

Dnešní gigabitové Ethernetové podnikové sítě však nejsou pro nové přístupové body dostatečně rychlé. Desetigigabitový Ethernet v drtivé většině případů vyžaduje novou kabeláž, což vedlo asociaci IEEE k vytvoření nového standardu metalické sítě určeného výhradně k propojení rychlejších Wi-Fi prvků. Nový standard by měl definovat vlastnosti 2,5Gbit/s a 5Gbit/s Ethernetu při použití stávajících kabelů. Vznikly však dvě skupiny výrobců, které spolu nejspíše budou o finální podobu standardu soupeřit. DePuy očekává, že se nové produkty objeví na trhu ještě před začátkem příštího roku.

Poptávka po Wi-Fi samotném neroste jako u nových technologií, ale firmy do něj stále investují. Jedním z důvodů je neustále stoupající počet mobilních zařízení, které zaměstnanci v práci používají, včetně chytrých telefonů, tabletů a zařízení k nošení na těle, tzv. wearables. DePuy předpovídá, že do roku 2019 bude na průměrném pracovišti v kterýkoli okamžik připojený stejný počet zařízení pomocí metalické sítě jako přes Wi-Fi.


Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com
Komentáře