Wikipedie bojuje proti placeným článkům

Wikimedia Foundation, nadace která spravuje Wikipedii, se obává poklesu důvěryhodnosti své populární on-line encyklopedie.

Wikipedie bojuje proti placeným článkům


Wikipedia je spravována komunitou dobrovolníků. Nicméně se objevují i firmy, které nabízejí tvorbů PR-článků pro umístění do tohoto informačního zdroje. Wikimedia Foundation aktuálně vyzvala společnosti Wiki-PR, která má přímo ve své náplni práce tvorbu stránek, jejich překlad a monitorování, aby přestala vkládat další články. Problém je, že se často obsah s komerčním podtextem tváří, jako by pocházel z nezávislého zdroje. Wiki-PR slíbila, že své vztahy s nezávislou encyklopedií vyjasní a tvrdí, že se na tvorbě článků nikdy sama přímo nepodílela.

Wikipedie má již dlouhodobě obavu z toho, že by se mohla stát nedůvěryhodným zdrojem. Čelí totiž množství obsahu, který propaguje komerční firmy, produkty nebo osobní názory. V říjnu byli zaměstnanci a spolupracovníci Wiki-PR odříznuti od možnosti vkládat nová hesla nebo editovat stávající.

Editoři Wikipedie pátrají po případech, kdy je obsah tvořen za úplatu nebo má reklamní obsah. Jen za poslední měsíc zablokovali více než 250 podezřelých účtů. Situaci komplikuje to, že řada autorů komerčního obsahu používá falešnou identitu, resp. i více falešných účtů. A to je proti pravidlům Wikipedie.

Zdroj: IDG News Service

G+


Úvodní foto: wikipedia.org
Komentáře