Windows Blue ve stylu Metro odpočítává konec klasického desktopu

Předběžné zkušenosti s Windows Blue ukazují na to, že práce s počítačem se ještě více promění. Poběží i na Windows RT a tedy i na tabletech Surface RT.

Windows Blue ve stylu Metro odpočítává konec klasického desktopu


Nová verze Windows s kódovým označením „Blue“ již v neoficiální verzi (Milestone 1) pronikla na veřejnost. Posílil se styl uživatelského rozhraní Metro, které Microsoft zavedl s verzí 8.  Rozšířily se možnosti ovládání dotykovými gesty (slide to shut down), změn doznaly i dlaždice. Rozšířena byla i personalizace prostředí.  Uživatelé nyní ve stylu Metro budou moci zobrazit dvě součastně běžící aplikace na stejných plochách; Windows Blue by měly podporovat až 4 současně zobrazené aplikace. Současně s Blue by se měla objevit i nová verze Internet Exploreru, tedy již verze 11.

Verze „Blue“ je přímo ušitá na podporu dvou monitorů, se kterými může pracovat jako s jedinou plochou rozprostřenou na dvě fyzická zařízení.

Dobrá zpráva je, že nové Windows Blue by měly běžet i na systému Windows RT, i když tento systém byl přijat dosud dosti vlažně. To by znamenalo, že systém Blue by mohl běžet i na tabletech Surface RT.

Ovšem poslední updaty Windows 8 ukazují, že zase některé funkce ubudou - nepříjemné třeba je, že již není podporován Google Calendar. Patrně jde o další krok otevřené války mezi Microsoftem a Google, druhý z nich totiž přestal zase podporovat platformu Windows Phone.

Oficiální, i když zatím předběžná verze Windows Blue, by měla být zveřejněna do léta 2013.

G+


Úvodní foto: Microsoft
Komentáře