Windows XP: ochrana proti malwaru bude dostupná do poloviny roku 2015

MSRT bude dostupný ještě více než rok po ukončení podpory Windows XP.

Windows XP: ochrana proti malwaru bude dostupná do poloviny roku 2015


Podpora Windows XP oficálně skončí 8. dubna 2014. Původně neměly být pro tento operační systém k dispozici již žádné bezpečnostní updaty. Nicméně Microsoft překvapivě potvrdil, že jeho nástroj pro odstraňování závadného softwaru (MSRT, Malicious Software Removal Tool) bude pro Windows XP ještě dále k dispozici, a to až do 14. července 2015.

Aktualizace MSRT jsou normálně k dispozci prostřednictvím služby aktualizace Windows, resp. služby Windows Server Update Service (WSUS), a to na měsíční bázi. MSRT nefunguje jako běžný antivirový program, pouze je schopen rozpoznat a odstranit malware ze systému, který tam byl v minulém období zavlečen, a Microsoft jej poprvé zpřístupnil již v roce 2005.

V případě Windows XP budou aktualizace MSRT k dispozici pro uživatele, kteří mají nainstalován bezplatný antivirový software Security Essentials. Podle původního plánu měla aktualizace signatur pro Security Essentials skončit současně s ukončením podpory Windows XP, ale Microsoft se zřejmě zalekl možnosti, že by najednou bylo v síti velké množství počítačů infikovaných malwarem. Malware se totiž často vzájemně šíří mezi uživateli, a tak nakažené počítače se starými XP by mohly být nebezpečím pro uživatele ostatních systémů.

Uvedené opatření ovšem nijak nemění oficiální politiku softwarového giganta vůči Windows XP a  Microsoft i nadále naléhá na uživatele, aby své staré systémy upgradovali.

Zdroj: IDG News Service

Čtěte také:
→ Google bude podporovat Chrome pro Windows XP nejméně do dubna 2015
Updaty a bezpečnostní záplaty tak budou k dispozici ještě jeden rok poté, co skončí avizovaná podpora XP ze strany Microsoftu.
→ Windows XP končí, čím je nahradit? Volba 3: už žádná Windows!
Končící Windows XP stále používá 21 procent počítačů v ČR. V dubnu 2014 budou k dispozici poslední bezpečnostní aktualizace pro tento systém. Může to být vhodná příležitost přejít na některou z konkurenčních platforem jako je OS X či Linux?

G+


Úvodní foto: Gerasimv - Fotolia.com
Komentáře