Zisky Dellu poklesly o (dalších) 31 procent

Firma oznámila další čtvrtletí upadajících tržeb i zisku, a to ve chvíli, kdy výkonný ředitel společnosti Michael Dell pokračuje v privatizačním boji.

Zisky Dellu poklesly o (dalších) 31 procent


Jednalo se tak již o páté čtvrtletí v řadě, v němž klesaly Dellu zisky, a čtvrté, v němž firma oznámila snižující se tržby. Společnost byla zasažena pádem trhu s počítači.

Tržby za čtvrté fiskální čtvrtletí Dellu, které skončilo 1. února, se propadly o 11 procent na 14,3 miliard dolarů. Čistý zisk byl pak 530 milionů dolarů, což je 31procentní meziroční pokles, akcionáři pak získali 30 centů za akcii, což je 30procentní pokles.

Tržby v oblasti stolních počítačů a notebooků, které tvoří asi polovinu všeho byznysu Dellu, poklesly v minulém čtvrtletí o 20 procent. Prodeje úložišť a služeb oproti předchozímu roku také spadly. Jedinou divizí Dellu, která se tak dočkala rústu, byla oblast serverů a sítí, kde prodeje vzrostly o 18 procent.

Dell se snaží snížit svou závislost na trhu PC a ukázat se zákazníkům v novém světle jakožto společnost poskytující kompletní řešení, taková, která prodává software a služby (s vyšší marží) a také počítače a servery. Transformace ale trvá déle, než by se líbilo investorům.

Na počátku února Michael Dell oznámil svůj plán na spojení se Silver Lake a společné zakoupení Dellu za 24,4 miliard dolarů. Tento krok by zakladateli společnosti umožnil zaměření na dlouhodobější investice bez pečlivého dohledu Wall Streetu.

Plán nicméně narazil na opozici ze strany velkých akcionářů, kteří si myslí, že 13,65 dolarů za akcii nabízených skupinou kupujících nereflektuje hodnotu společnosti. Jeden z těchto velkých investorů, Donald Yacktman ze společnosti Yacktman Asset Management, řekl, že šance na to, že by obchod v současné hodnotě prošel, se blíží nule.

Michael Dell na úterním vyhlašování finančních výsledků chyběl, a mluvčí Dellu řekl, že ostatní manažeři společnosti včetně finančního ředitele Briana Gladdena se k privatizaci Dellu nebudou vyjadřovat.

Součástí vyhlašování však bylo i několik světlých bodů. Prodeje síťového vybavení stouply o 42 procent, a to včetně zdvojnásobení oblasti Force10; prodeje cloudových bezpečnostních služeb šly také nahoru. Pětiprocentnímu nárůstu prodejů serverů pomohl obrovský růst „hyperscale“ serverů, což jsou stroje, které Dell prodává velkým poskytovatelům online služeb.

Dell v průběhu čtvrtletí získal 250 milionů z něčeho, co v náznacích pojmenoval jako „vyrovnání prodejců“. Mluvčí společnosti odmítl rozvinout podstattu těchto vyrovnání. Několik velkých výrobců displejů bylo nedávno pokutováno za cenový kartel, a je možné, že Dell něco získal z plateb spojených s těmito případy.

Dell některé z „vyrovnávacích peněz“ použil k výraznému dotování cen počítačů pro některé ze svých větších zákazníků, s nadějí, že tyto „investice“, jak je nazval Gladden, pomohou tyto zákazníky udržet a povedou k budoucím prodejům ziskovějších zařízení.

Na počítačovém trhu je velký tlak, Dell však oznámil, že se pokusí odolat prodeji nízkorozpočtových počítačů jen za účelem zvýšení ziskovosti.

Zdroj: IDG News Service


Úvodní foto: courtesy of Hartmann Studios
Komentáře