Dějiny psané Xeroxem

Dějiny psané Xeroxem


S nadsázkou se říká, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Něco na tom ale je. Kopírovací zařízení je americkým vynálezem, který z neznámé firmy udělal nadnárodního giganta. Dnes je Xerox Corporation považována nejen za jednu z největších amerických společností s obratem převyšujícím 16 miliard amerických dolarů, ale díky počtu převratných inovací i za jednu z nejkreativnějších a nejkonkurenceschopnějších světových firem.

Za hvězdnou chvíli The Haloid Company lze označit rozhodnutí zakoupit technologii Chestera Carlsona (na fotografii s prvním srdcem xerokopírky -- větší obrázek) . Jednalo se o praktické využití principu elektrografie ke kopírování dokumentů. S využitím metod, jež Carlson vyvinul, je v současnosti vytvořena většina tištěných dokumentů. Elektrografie (neboli xerografie) tvoří technologický základ kopírek, laserových tiskáren i digitálních produkčních tiskových strojů, které slouží pro tisk knih, reklamních zásilek, plakátů, bankovních výpisů, účtenek a dalších dokumentů. Společnost Xerox Corporation, která vznikla z malého výrobce fotografického papíru, zaměstnává dnes 55 tisíc lidí na celém světě a je jednou z největších společností zabývajících se informačními technologiemi.

Carlsonův nápad

Americký vynálezce Chester Carlson pocházel z chudých poměrů. Narodil se v roce 1906 (shodou náhod ve stejném roce, kdy byla založena The Haloid Company). Životopisci nikdy neopomenou uvést, že v dětství žil s rodiči v rozpadající se dřevěné kůlně. Díky píli spojené s rozhodnutím, že se vymaní z chudoby, se mu podařilo dostat na univerzitu. Vystudoval fyziku a po absolutoriu získal práci na patentovém úřadě, kde začal působit jako odborný asistent patentového právníka. Jeho pracovní náplní bylo připravovat dokumentaci pro úřad. To znamenalo, že se musel po většinu své pracovní doby probírat desetitisíci dokumentů a technických nákresů. Často je musel přepisovat na psacím stroji nebo ručně překreslovat, což byla značně vyčerpávající práce. Kromě fotografování, které bylo v té době poměrně drahé, však neexistoval žádný jiný prostředek, kterým by se dala z dokumentu vytvořit kopie. Není tedy divu, že mladý Carlson zakrátko začal přemýšlet, jak si úmornou práci usnadnit.

K převratnému vynálezu ho přivedla jednoduchá myšlenka. Jako fyzik věděl, že některé materiály, pokud jsou vystaveny světlu, mohou měnit své elektrostatické vlastnosti. Začal tedy experimentovat s elektrostatickým nábojem a fotovodivými materiály. Úspěch se dostavil v roce 1938, kdy se mu podařilo vytvořit první elektrografický obraz. Než se odvážil postup přihlásit k patentovému řízení (viz obrázek orifginálu přední strany patentu - větší obrázek), uběhly další čtyři roky, během nichž trpělivě pracoval na zdokonalování své metody. Patent byl v roce 1942 uznán pod názvem elektrická fotografie, ale tím Carlsonovo úsilí zdaleka neskončilo.

Hledání společnosti, jež jeho technologii uvedla do praxe, trvalo dlouhá léta. Nejprve s ním uzavřel kontrakt Battelle Memorial Institute, založený v polovině 40. let minulého století, aby pomáhal prosazovat objevy nadějných vynálezců do praxe. Smlouva Carlsonovi umožnila další práci na zdokonalování technologie. O licenci nakonec projevila zájem The Haloid Company z Rochesteru. Byla to společnost, která se do té doby zabývala především výrobou fotografického papíru. Nejprve se s vynálezcem shodla na tom, že název elektrografie je příliš kostrbatý. Při hledání nového vhodného označení jim jistý profesor klasických jazyků navrhl slovo „xerografie“, odvozené z řeckých slov „suchý“ a „psaní“. To neznělo špatně, a tak firma Haloid v roce 1948 ohlásila světu dva nové termíny: xerografie (název procesu) a Xerox (název výrobku). Svět to přijal bez zvláštního zájmu. Nikdo totiž v té době nemohl tušit, že xerografie změní způsob, kterým lidé sdílejí informace, a že ve svém důsledku položí základy průmyslového odvětví s ročním obratem převyšujícím 112 miliard amerických dolarů.

Kopie stiskem tlačítka

V roce 1955 The Haloid Company představila první kopírovací přístroj (poznámka IDG on-line: na snímku vidíte Xerox Model A Copier , vůbec první manuálně obsluhovatelnou komerční "kopírku" představenou v roce 1949, viz foto -- větší obrázek ) využívající Carlsonovy technologie. Společnost jej nabízela k prodeji pod obchodním názvem Copyflo. Zařízení již používalo k pořizování kopií otáčivý buben, ale jeho obsluha byla poměrně složitá, a proto se Copyflo příliš dobře neprodával. O tři roky později jej ovšem vystřídal stroj s obchodním názvem Xerox 914, u kterého stačilo stisknout tlačítko, a vyjela černobílá papírová kopie. Úspěch tohoto přístroje, jehož číselné označení vycházelo z formátu, který byl schopen kopírovat (9×14 palců, resp. 229mm× 356mm), překvapil jak vedení společnosti, tak i Chestera Carlsona, z něhož se záhy stal multimilionář.

Tato první jednoduchá kancelářská kopírka začala brzy dobývat kanceláře a úřady nejen ve Spojených státech. Pořizovala kopie na běžný kancelářský papír, přičemž dokázala vyrobit až 100 tisíc kopií za měsíc. Úspěch byl ohromující. Během pěti let se jich prodalo více než 22 milionů a výroba a prodej pokračovala až do roku 1974. Kopírka Xerox 914 otevřela cestu dalším, zdokonaleným kopírovacím zařízením a časopis Fortune ji dokonce označil za jeden z nejúspěšnějších amerických produktů historie.

Mezitím, nepochybně kvůli výtečným prodejním výsledkům Xeroxu 914, změnila společnost The Haloid Company název. Nejprve na Haloid Xerox a pak na dnešní Xerox Corporation. Použitá technologie se přešla lidem natolik do povědomí, že se slova „kopírka“ a „xerox“ stala téměř synonymem, a to navzdory nástupu dalších firem, které začaly vyrábět kopírovací stoje. V polovině 60. let byl na trh uveden Xerox 240 (pojmenovaný podle počtu kopií vyrobených za hodinu) a společnost současně otevřela svůj první výrobní podnik v Evropě.
Komentáře