Historie firmy Apple - 2

„Můj sen je, aby každý člověk na světě měl svůj vlastní počítač Apple,“ prohlásil kdysi Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. V pravém slova smyslu se mu tento sen nesplnil. Na druhé straně si dnes už nelze představit osobní počítač bez vylepšení, která prosadil právě Apple: grafického uživatelského rozhraní a myši. Steve Jobs a Steve Wozniak se seznámili na střední škole...

Historie firmy Apple


Váznoucí prodej Maců nebyl jediným problémem, s nímž se společnost v polovině 80. let musela potýkat. John Scully se ji pokoušel reorganizovat, ale neustále narážel jak na řevnivost mezi jednotlivými divizemi, tak Jobsův odpor. Jobs jej nadto napadal, že za dobu, co ve firmě působí, nepochopil dosud nic o počítačovém průmyslu. Za této situace z Applu odchází znechucený Wozniak. Konflikt mezi Jobsem a Sculleym vyvrcholil v Jobsově pokusu o tajné převzetí kontroly. Pokusil se Sculleyho poslat na smyšlenou obchodní schůzku v Číně a za jeho nepřítomnosti uspořádat valnou hromadu, ale Sculley se o tomto plánu na poslední chvíli dozvěděl. Po krátké ostré hádce byl Jobs zproštěn svých povinností a nato rezignoval a opustil firmu, kterou sám zakládal. Neobešlo se to bez soudního sporu, neboť se netajil tím, že prostřednictvím své nové firmy Apple zničí, a navíc si s sebou odnesl nejen know-how, ale odvedl i pár zaměstnanců. Jeho nová společnost NeXT Computer, zaměřená na vývoj počítačů pro školství, se výrazného úspěchu nedočkala. Počítač NeXT, navržený pro akademické prostředí, patřil sice k naprosté špičce, ale jeho cena byla neúnosná. Daleko více se Jobsovi dařilo ve filmovém průmyslu, ale to už je jiná kapitola.

Po odchodu Jobse měl tedy Scully konečně volné ruce. Podařilo se mu úspěšně uvést Macintosh II a přijít s řadou revolučních zlepšení, čímž udržel Apple v roli technologického lídra v odvětví výpočetní techniky. Ale to nestačilo. Začátkem 90. let byl trh zaplaven klony IBM PC. Jejich prosazení výrazně napomohl i operační systém Microsoft Windows, který přinášel grafické rozhraní – ze značné části převzaté z macovských systémů. Scully se jednak pustil do soudního sporu s Microsoftem, který se ovšem pouze řadu let vlekl do ztracena, jednak se pokusil zachránit situaci prodejem licencí Mac OS, ale i to mělo jen minimální úspěch. Na počátku 90. let představila společnost populární laptop PowerBook, ale další produkty firmy už tolik úspěšné nebyly, a to i přesto, že z technického hlediska šlo o zajímavé přístroje. Digitální fotoaparát Apple QuickTake z roku 1994 byl obchodním propadákem a ani osobní digitální asistent Newton, si mnoho zájemců nezískal. Scully v roce 1993 rezignoval. Vedení se v první polovině 90. let několikrát obměnilo, ale společnost se čím dál víc propadala do krize – hovořilo se dokonce o bankrotu.

Digital hub

Způsob, jímž došlo k oživení společnosti, by dokázal předpovědět jen málokdo. Na konci roku 1996 oběhla světem zpráva, že Apple Computer za 400 milionů kupuje Jobsovu firmu NeXT. A co víc, znovu zaměstnává Steva Jobse jakožto „prozatímního ředitele“, jehož úkolem je dostat Apple znovu na výsluní. Tento krok měl ryze pragmatické pozadí: společnost nutně potřebuje nový systém, jehož základem se měl stát Jobsův NeXTStep.

A tak tomu skutečně bylo. Na principech NeXTStepu, postaveném na unixovém základu, vznikl Mac OS X, nejvyspělejší uživatelský operační systém začátku nového století, který postupně pronikl do všech Macintoshů. Ale ještě než se tak stalo, dokázal Steve Jobs dostat společnost konečně z červených čísel. Největší zásluhu na tom má iMac, který zahájil novou generaci Macintoshů. Jobs ho osobně představil v roce 1998 – a byl to opět fenomenální úspěch.

Jobs v krátké době vypracoval ucelenou obchodní strategii firmy, zaměřenou zejména na vyspělé digitální technologie. Operační systém Mac OS doplňuje sada pěti aplikací iLife, která je dodávána zdarma s každým novým počítačem společnosti a která plně pokrývá potřeby digitální domácnosti.

Skutečným symbolem návratu Applu na výsluní se stal především hudební přehrávač iPod, jehož první verzi firma uvedla na trh v roce 2001. Od té doby se podařilo Applu prodat desítky milionů iPodů. Po uvedení iPodu na trh akcie vzrostly ze 7,44 dolaru v roce 2001 až na průměrných 85 dolarů minulý rok. Díky iPodu a internetovému obchodu s hudbou iTunes dokázal Apple ovládnout trh osobních hudebních přehrávačů. Úspěch iPodu společnosti umožnil provést i tak riskantní krok, jakým byl přechod Applu z PowerPC procesorů na procesory Intel. Když jej Jobs v roce 2005 na konferenci pro vývojáře oznámil, byl to šok. Díky procesorům Intel ale dnes počítače Apple mohou nabídnout to, co žádná jiná firma: systémy Mac OS X a Windows XP na jednom stroji. Z riskantního kroku se stal triumf a prodej osobních počítačů Apple vzrostl v roce 2006 o 30 %.

25. srpna 2011 oznámil Steve Jobs rezignaci na post CEO společnosti Apple a zemřel 5. října 2011. Nahradil jej Tim Cook.

Čtěte také:
→ Steve Jobs se dostává na plátna kin
Steve Jobs - vizionář, génius, nelítostný manažer, nesnesitelná osobnost? Posuďte sami. Spoluzakladatel společnosti Apple, od jehož smrti letos na podzim uplynou dva roky, ožívá nyní na filmovém plátně.
→ Největší akvizice v historii Applu? Beats za 3 miliardy USD!
Největší nákup, kterou uskuteční společnost Apple, jí přinese značková sluchátka a službu Beats Music, která streamuje hudbu za předplatné.

Úvodní foto: (c) The Jobs Film LLC.
Komentáře