Historie firmy Apple - 3

„Můj sen je, aby každý člověk na světě měl svůj vlastní počítač Apple,“ prohlásil kdysi Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. V pravém slova smyslu se mu tento sen nesplnil. Na druhé straně si dnes už nelze představit osobní počítač bez vylepšení, která prosadil právě Apple: grafického uživatelského rozhraní a myši. Steve Jobs a Steve Wozniak se seznámili na střední škole...

Historie firmy Apple


----------
Apple Computer, Inc.
Společnost založená roku 1976 v Cupertinu (Silicon Valley). Jako první uvedla na trh osobní počítače (řada Apple II), čímž výrazně napomohla jejich nástupu. Dnes patří k nejznámějším firmám v oboru informačních technologií, výrobky s logem nakousnutého jablka jsou již tři desítky let nejen známkou technické vyspělosti, ale i určité výlučnosti. Těžiště obchodu společnosti leží ve vývoji a výrobě počítačů, které jsou od počátku částí integrovaných systémů – softwaru a hardwaru. V současné době se společnost čím dál více zaměřuje na širší spektrum spotřební elektroniky. Vedle počítačů, serveru a softwaru vyvíjí, vyrábí a prodává MP3 přehrávače, mobilní telefony, monitory, Z tohoto důvodu v lednu 2007 oznámil Steve Jobs, zakladatel a CEO společnosti, že se mění její název na Apple, Inc.

----------
Z historie Apple Computer

1976 Steve Wozniak, Steve Jobs a Ron Wayne založili Apple Computer, společnost prodává počítač Apple I.
1977 Do Apple Computer investuje Mike Markkula, zahájen prodej modelu Apple II.
1980 Uveden Apple III, jeden z prvních multiprocesorových desktop počítačů. Apple vstupuje na burzu.
1983 Uveden model Apple Lisa, přinesl řadu převratných novinek, ale komerčního úspěchu se nedočkal, především kvůli vysoké ceně. Prezidentem společnosti se stává John Sculley.
1984 Zahájení prodeje počítače Macintosh, který doprovází velkolepá marketingová kampaň.
1985 Steve Jobs odchází kvůli neshodám s vedením z Apple Computer a zakládá počítačovou společnost NeXT. Firma Aldus Corp. uvedla PageMaker pro Mackintosh – počátek DTP.
1987 Uveden Macintosh II s řadou významných inovací.
1987 Steve Jobs představuje NeXTStep – operační systém NeXTu, později se stal základem Mac OS X.
1991 Oficiálně potvrzeno spojenectví Applu a IBM, obě firmy vyrábějí počítače založené na procesorech PowerPC. Apple uvádí PowerBook, notebook s řadou předností, které společnosti získávají nové zákazníky.
1996 Apple kupuje Jobsův NeXT. Díky tomu se Jobs vrací do společnosti, nejprve jako poradce.
1997 Uveden operační systém Mac OS 8. Microsoft investuje 150 milionů dolarů do akcií Applu, zaplatí Applu nezveřejněnou částku a zaváže se vytvářet Office a Internet Explorer po dobu dalších nejméně pěti let. Činnost zahajuje síť on-line prodejen Apple Store.
1998 Představen PowerMac G3, PowerBook G3 a především iMac, který slaví ohromný celosvětový úspěch.
2000 Jobs se stává CEO společnosti Apple.
2001 Uveden nový operační systém Mac OS X. Jobs představuje strategii Digital Hub (v tomto rámci je představen např. iTunes – software na vytváření, přehrávání a vypalování MP3 a řada dalších aplikací). Další novinkou, která si rychle získá množství příznivců, je přehrávač MP3 iPod.
2003 Spuštěn iTunes Music Store (dnes iTunes Store), on-line prodej hudby v digitalizovaném formátu.
2005 Jobs oznamuje, že počítače Apple budou osazovány procesory Intel.
2007 Uveden mobilní telefon iPhone a Apple TV
2010 Představen tablet iPad
2013 Apple stal nejhodnotnější značkou světa


----------
Osobnosti Applu
Steven Jobs (*1955, zemřel 2011), spoluzakladatel a současný CEO Apple Computer. V roce 1986 založil společnost NeXT Computer (kterou od něj Apple o deset let později odkoupila). Téhož roku koupil od režiséra a producenta George Lucase počítačové animační studio The Graphics Group, záhy přejmenované na Pixar (v roce 2006 jej akvizovala The Walt Disney Company). V Pixaru vznikly filmové kasovní trháky, jako např. Příběh hraček, Hledá se Nemo či Úžasňákovi.

Stephan „Woz“ Wozniak (*1950), spoluzakladatel Apple Computer. Zcela v jeho režii probíhala konstrukce prvních počítačů Apple I a Apple II. Dnes působí jako učitel informačních technologií a štědrý sponzor nejrůznějších vzdělávacích programů zaměřených většinou na moderní technologie. Od amerického prezidenta obdržel Národní medaili za technologický rozvoj.

Mike Markkula (*1943), investor a první předseda správní rady Apple Computer. Marketingový manažer společností Intel a Fairchild Semiconductor. V roce 1977 se seznámil s dvěma zakladateli Apple Computer a koupil si od nich třetinový podíl ve firmě. Bez jeho podpory a investice by rozjezd Apple Computer nebyl možný.

Michael Scott (*1943), manažer, první CEO Apple Computer (1977–1981). Předtím pracoval jako ředitel výroby ve společnosti National Semiconductor.
John Sculley (*1939), manažer, tvůrce úspěšných marketingových strategií v prodeji osobních počítačů. V 70. letech minulého století byl prezidentem společnosti PepsiCo, v letech 1983–1993 CEO Apple Computer.

Jef Raskin (1943–2005), počítačový vědec, významně se podílel na vývoji prvního modelu osobního počítače Macintosh. Později navrhl Canon Cat, počítač, který vycházel z jeho koncepce PITS (Person In The Street) a návrhu Macintoshe.

Andy Hertzfeld (*1953), programátor, v Apple Computer pracoval v letech 1979 – 1984 a podílel se na vývoji operačního systému pro Macintoshe. Po odchodu ze společnosti založil několik softwarových firem, od roku 2005 působí ve společnosti Google. Vydal vzpomínkovou knihu Revolution in the Valley: How The Mac Was Made (2004).

Bill Atkinson (*1951), počítačový vědec, v Apple Compuer pracoval v letech 1978 –1990. Autor řady inovací a programů pro počítače Macintosh: HyperCard, MacPait, QuickDraw. V současnosti se věnuje digitální fotografii.

Randy Wigginton (*1947), programátor, jeden z prvních zaměstnanců společnosti Apple Computer. Vytvořil textový procesor MacWrite.

Susan Kareová (*1956), designérka, pracovala v týmu, který vyvíjel operační systém pro Macu. Vytvořila pro Mac OS ikony a fonty. V roce 1985 následovala Steva Jobse a stala se jedním z prvních zaměstnanců jeho nové firmy NeXT. Od roku 1988 je nezávislou designérkou, pracovala pro řadu prestižních společností (IBM, Logitech, Microsoft atd.)

William V. Campbell (*1949), předseda rady ředitelů Apple Computer. Do společnosti nastoupil v roce 1983. Současně působí jako prezident a CEO softwarové společnosti Intuit.

Jonathan Rubinstein (*1956), počítačový vědec, řídil práci na vývoji multimediálního přehrávače iPod, který se stal nejpopulárnějším přehrávačem tohoto druhu na světě.

(Aktualizováno 20.6.2014, --ali)

Čtěte také:
→ Steve Jobs se dostává na plátna kin
Steve Jobs - vizionář, génius, nelítostný manažer, nesnesitelná osobnost? Posuďte sami. Spoluzakladatel společnosti Apple, od jehož smrti letos na podzim uplynou dva roky, ožívá nyní na filmovém plátně.
→ Největší akvizice v historii Applu? Beats za 3 miliardy USD!
Největší nákup, kterou uskuteční společnost Apple, jí přinese značková sluchátka a službu Beats Music, která streamuje hudbu za předplatné.

G+

Zaujal vás tento článek?
Zaregistrujte se k odběru našeho e-mailového newsletteru. Každý týden tak pohodlně získáte přehled o důležitých událostech v IT branži.

Úvodní foto: (c) The Jobs Film LLC.
Komentáře