ProCA zmizí ze světa

Probíhající reorganizace firem patřících do skupiny AAC (ProCA, Libra, Xanadu a ProMon) se do stává do finále: od ledna přejde distribuce a produkce veškerého IT do společnosti ProCA, která se ovšem bude nově jmenovat AAC, v Libře pak zůstane distribuce samsung a spotřební elektroniky. Také Xanadu změní svůj název, a to na AAC Solutions.

ProCA zmizí ze světa


Do skupiny firem AAC v České republice v současné době patří další čtyři společnosti, a to ProCA, Libra Electronics, Xanadu a ProMon. Od příštího roku budou v České republice působit firmy dvě:
· IT společnost, která bude vybudována na základech společnosti ProCA a nově bude vystupovat pod stávajícím názvem holdingu – AAC
· společnost Libra Electronics, která se bude zabývat výlučně spotřební elektronikou

Předmětem činnosti AAC zaměřující se na IT bude zejména výroba a prodej počítačů, počítačových komponentů a periferních zařízení. Sídlo této společnosti bude v Praze. Oblast IT řešení na míru a služeb bude zajišťovat společnost Xanadu, která by od ledna 2005 měla vystupovat pod novým obchodním jménem AAC Solutions, a která bude součástí nově vznikajícího IT holdingu. Generálním ředitelem IT holdingu AAC bude Michal Henych, stávající předseda představenstva AAC.
Odhadovaný obrat pro letošní rok této jednotky činí 6,1 miliardy Kč, v příštím roce by počet zaměstnanců měl být kolem 500. Distribuce komponent se na obratu podílí z poloviny, 1 miliardu tvoří prodeje PC vlastních značek a další miliarda pochází z mezinárodního prodeje zboží. Oblast retailu vygeneruje letos 700 milionů Kč.

Společnost LIBRA Electronics bude činná výhradně v oblasti výroby a obchodu se spotřební elektronikou. Nadále bude zastupovat značku Samsung na českém trhu a na Slovensku. Nově bude distribuovat spotřební elektroniku pod svým vlastním brandem a bude zastupovat i další značky na našem trhu. Společnost bude nadále působit ve stávajícím sídle v Českých Budějovicíchpod vedením Petra Hybranta, jejího současného ředitele a člena dozorčí rady AAC. Libra bude mít po novém roce 35 zaměstnanců, letos má vytvořit obrat 900 milionů Kč, z toho distribuce Samsung činí 700 milionů a vlastní výrobky 200 milionů korun.

Vlastnická struktura všech společností zůstává stejná jako doposud, podle představitelů AAC je již legislativně připraven vstup na burzu, jedním z přípravných kroků pro vstup bylo i konsolidace firem a rozdělení produktových portfolií mezi AAC a Libru. Výroba počítačů všech značek AAC (včetně těch ze současné Libry) bude probíhat v Praze, kde se ostatně kompletují již dnes, možná je prý i externí výroba v závodě FIC.

Komentáře