Prodeje DRAM jsou na maximu za poslední pětiletku

Trh s paměťmi DRAM vykazoval během druhého a třetího čtvrtletí letošního roku nejsilnější souvislý růst tržeb a cen modulů za posledních pět let.

Prodeje DRAM jsou na maximu za poslední pětiletku


Vyplývá to ze zjištění analytické společnosti iSuppli. Rekordní prodejní čísla naznačují, že se trh opravdu zotavuje a pravděpodobně v tom bude pokračovat také v příštím roce.

Tržby za globální prodeje pamětí DRAM (dynamic random access memory) vzrostly podle předběžných výsledků společnosti iSuppli ve třetím čtvrtletí oproti druhému kvartálu o 35 %. Ve druhém čtvrtletí byl přitom oproti prvnímu kvartálu zaznamenán 34% růst tržeb.

„Výsledky významných dodavatelů ze třetího čtvrtletí ukazují, že obnova trhu DRAM není žádným přeludem,“ konstatuje Mike Howard, analytik pro trh s paměťmi DRAM ve společnosti iSuppli. „Pokračující vzestup cen je dalším znamením toho, že se trh s DRAM dostává z velmi dlouhého a bolestivého propadu,“ dodává Howard.

Poslední dva kvartály ukončily tři čtvrtletí trvající souvislý pokles tržeb, který začal ve třetím kvartálu minulého roku. Ve 3. a 4. čtvrtletí roku 2008 poklesly tržby z DRAM o 1 %, respektive 38 %. V prvním čtvrtletí letošního roku byl zaznamenán pokles tržeb o 19 %.

Kromě růstu tržeb byl ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku zaznamenán rovněž růst cen pamětí DRAM – o 19 % ve druhém čtvrtletí 2009, a o 21 % ve třetím čtvrtletí 2009. Pro srovnání: ceny DRAM v prvním čtvrtletí 2009 zaznamenaly 10% propad a tento nárůst je prvním souvislým vzestupem cen od 4. čtvrtletí 2006.

Globální trh s paměťmi DRAM od roku 2007 zažíval stálý pokles. Tržby se snížily o 7,5 % v roce 2007 a o dalších 25,1 % v roce následujícím. Navzdory dobrému 2. a 3. kvartálu 2009 očekávají analytici iSuppli díky extrémně slabému prvnímu kvartálu v letošním roce 12,9% pokles.

Podle Howarda naznačují tržby společností Samsung, Micron a Tchaj-wanských výrobců pamětí DRAM reportované ve 3. čtvrtletí další zlepšování prodejů a pohyb směrem k výdělečnosti.

„Samsung se ve třetím čtvrtletí již dostal na černá čísla, Micron je na dobré cestě. A také finanční výsledky tchaj-wanských výrobců DRAM vyznívají spíše pozitivně," říká Mike Howard. Pět Tchaj-wanských výrobců DRAM – Inotera, Nanya, Powerchip, ProMOS a Winbond – dohromady za poslední tři měsíce přitom zaznamenalo 15% nárůst tržeb. Podle analytiků společnosti iSupply zůstanou dodávky DRAM ve 4. čtvrtletí 2009 na obdobné úrovni a porostou v roce 2010 v souladu s obecnou globální ekonomickou obnovou.

Komentáře