Vydělejte na otevřenosti open source (rozšířeno) - 4

Open source software se stává důležitou součástí podnikových infrastruktur. Vývoj open source se postupně mění v ziskovou záležitost. A vydělat na tom mohou jak vývojáři, tak uživatelé. V roce 1998 Roesch, tehdy osmadvacetiletý inženýr u telekomunikační společnosti GTE-I, vytvořil open source program nazvaný Snort pro odhalování neoprávněných vniknutí do počítačových sítí (IDS, Intrusion Detection System). Dnes ostýchavě přiznává, že je z něj multimilionář.

Vydělejte  na otevřenosti open source (rozšířeno)


Obchodní modely open source

Open source + služby
Co to znamená: Firmy prodávají podporu a služby kolem open source softwaru.
Kdo to dělá: Compiere (ERP), JBoss (middleware), Red Hat (Linux)
Výhody pro CIO: Platíte jen za podporu, ne za software. Náklady na změnu poskytovatele jsou relativné nízké, protože zdrojový kód je k dispozici komukoliv.
Výzvy pro začínající firmy: Je obtížné vybudovat byznys, protože náklady na změnu jsou nízké, stejně jako vstupní bariéry. CIO budou vždy upřednostňovat zavedené prodejce před začátečnickými firmami, pokud start-upy nebudou kontrolovat také vývoj kódu. Je obtížné získat kapitál k financování, protože investoři v oblasti rizikového kapitálu usilují u svých investic o udržitelnou konkurenční výhodu. Pokud software není komplexní nebo mission critical, CIO mohou uvažovat o tom, že ho budou podporovat sami.

Smíšený
Co to znamená: Je to open source kódová báze s proprietárními doplňky (add-ony).
Kdo to dělá: Sourcefire (bezpečnost), Sugar CRM
Výhody pro CIO: Mohou se bez proprietárních součástí obejít, ale pokud tomu tak není a přece jen je budou potřebovat, budou již mít hluboké zkušenosti s open source produktem, než si budou kupovat add-ony.
Výzvy pro začínající firmy: Existuje poměrně silná motivace dělat open source produkt takový, aby byl horší než proprietární balík, čímž se open source de facto mění ve zkušební verzi softwaru. Pokud se tak stane, může dojít k nepříznivé reakci ze strany vývojářů open source a uživatelů, kteří budou chtít vidět celý kód.

Open source + vyplacení
Co to znamená: Firmy nabízejí proprietární licenci na svůj open source software, takže uživatelé mohou software modifikovat a redistribuovat jej, aniž by museli změny v kódu dát veřejně k dispozici.
Kdo to dělá: MySQL (databáze), Sleepycat (databáze)
Výhody pro CIO: Open source software má všechny výhody proprietární verze.
Výzvy pro začínající firmy: Prodej proprietární verze je omezen většinou na ty firmy, které­ je chtějí dále distribuovat jako součást svých vlastních balíků hardwaru nebo softwaru.


Open source + sdružování
Co to znamená: Firmy sdruží různé balíky open source softwaru do integrovaných jednotek, které jsou pro CIO stravitelnější.
Kdo to dělá: Exadel, Navica, SourceLabs, SpikeSource
Výhody pro CIO: Zjednodušuje integraci a podporu open source.
Výzvy pro začínající firmy: Vstupní bariéry jsou nízké, obtížná je diferenciace značky, nedostatek vlastnictví open source projektů omezuje vliv firmy na vývoj kódu.


Open source + hardware
Co to znamená: Výrobci hardwaru používají open source jako základ softwaru u svých zařízení.
Kdo to dělá: Cisco, Digium, Netezza
Výhody pro CIO: Nižší ceny hardware.
Výzvy pro začínající firmy: Je obtížné rozlišovat jen na základě hardwaru, zejména pokud CIO chtějí standardizovat své infrastruktur.
Komentáře