Vydělejte na otevřenosti open source (rozšířeno) - 5

Open source software se stává důležitou součástí podnikových infrastruktur. Vývoj open source se postupně mění v ziskovou záležitost. A vydělat na tom mohou jak vývojáři, tak uživatelé. V roce 1998 Roesch, tehdy osmadvacetiletý inženýr u telekomunikační společnosti GTE-I, vytvořil open source program nazvaný Snort pro odhalování neoprávněných vniknutí do počítačových sítí (IDS, Intrusion Detection System). Dnes ostýchavě přiznává, že je z něj multimilionář.

Vydělejte na otevřenosti open source (rozšířeno)


Váš kontrolní seznam open source

Open source software musí splňovat všechna obvyklá kritéria, která jsou předpokladem úspěšného softwaru … a ještě něco navíc.

 • Licence – nejvíce svazující open source licence je General Public License (GPL), ale to platí jen v případě, že chcete software modifikovat a dále jej distribuovat. Prodejci musejí dát zdrojový kód ke změnám k dispozici nebo vypracovat dohodu s majitelem autorských práv, aby byl uvolněn z GPL. (Free Software Foundation, která GPL vytvořila­, ji v současné době reviduje.) Pokud nemáte v úmyslu distribuovat své modifikace softwaru spadajícího pod GPL nebo cokoliv s tím spojeného, pak je GPL v pořádku. Pokud ale jen trochu uvažujete o tom, že byste jej distribuovali mimo svou společnost, pak byste si měli koupit verzi, na kterou se GPL nevztahuje.
 • Historie – pokud open source projekt právě začíná, nemusí přežít. Počáteční nadšení vývojářů se může vytratit, software může mít chyby, které nelze opravit, uživatelé mohou na projekt zanevřít, pokud se objeví cokoliv lepšího. Nechcete přece skončit s osiřelým produktem, nemilovaným a bez podpory.
 • Komunita – nejúspěšnější open source projekty mají vůdce, který je respektován vývojářskou komunitou a je ochoten delegovat významné části práce na jiné. Delegování vytváří zdravé prostředí, které přitahuje nové vývojáře. Hledejte projekty, které mají jasný postup, jak se připojit ke komunitě, proces řízení projektu a příspívání. Najděte klíčové komunikační místo projektu (message board nebo e-mailový seznam) a přečtěte si historii.
 • Vlastnictví kódu – firmy spíše přitahují kapitál a budují si důvěru u zákazníků, pokud vlastní copyright ke kódu, který podporují, a pokud jejich vývojáři jsou projektovými manažery a prvotními přispěvateli k bázi kódu.
 • Uživatelská komunita – projekty zahrnující komplexní software potřebují velké, aktivní, spokojené uživatelské komunity. Velké komunity znamenají, že software uspokojuje nějakou důležitou potřebu a že funguje natolik dobře, že uživatelé investují čas do snah o jeho vylepšení. Malé a nespokojené uživatelské komunity obvykle znamenají, že projekt je špatně veden nebo že software má vady. Opět stojí za to se podívat na hlavní diskusní panel
 • Pokrytí – open source softwaru se daří dobře jen v tom případě, že je atraktivní pro velké skupiny uživatelů. Proto ty nejúspěšnější projekty jsou platformami pro aplikace, které lze použít prakticky v jakékoliv firmě. Specifické odvětvové aplikace nebo ty, které jsou určeny pro úzký segment, nepřitahují velké komunity
 • Jak se integruje – open source má obvykle zaplnit určité prázdné místo nebo řešit specifický problém, často bez přihlédnutí k tomu, jak tento software půjde dohromady s jinými. Podívejte se na bulletinové panely, zda vývojáři projektu jsou otevřeni vůči řešení uživatelských problémů s integrací. Pokud ne, našlapujte opatrně.
 • Komerční podpora – jeden z těch lepších ukazatelů zdraví projektu. Pro CIO, kteří si nemohou dovolit, aby jejich pracovníci trávili čas podporou, je robustní komerční ekosystém podpory velmi důležitý.
 • Vaše náklady – je snadné nechat se unést, když je něco zadarmo. Normální pravidla „náležité péče“ věnované přípravě platí i pro open source, protože čas vynaložený na implementaci už jsou peníze.
 • Prověření koncepce – nedívejte se na open source svrchu jen proto, že neškáluje nebo nemá všechny ty věci kolem. Může se osvědčit jako vynikající testovací platforma nebo funkční ukázka (proof of concept) pro větší projekt, který bude používat proprietární software.Komentáře