Současné trendy v hostingu

Hostované služby (hosting) přinášejí uživatelům nesporné výhody: nulové investice do technologií i práce a významné snížení bezpečnostního rizika i ceny za provoz.

Současné trendy v hostingu


Hostované služby (hosting) přinášejí uživatelům nesporné výhody: nulové investice do technologií i práce a významné snížení bezpečnostního rizika i ceny za provoz.

Provozuje je totiž specializovaný poskytovatel, disponující odborným týmem a profesionálním vybavením. Nabídka hostingu se na našem trhu stále rozrůstá a kromě tradičních služeb (registrace domén, webhosting) se začínají prosazovat nové trendy, výrazně rozšiřující spektrum uživatelských možností.

Software as a Service (Saas) neboli „software jako služba“ přináší koncovým zákazníkům možnost užívat služby, software a řešení, jež dříve znamenaly nemalou investici do vlastního řešení bez možnosti ověření. Díky modelu SaaS si zákazník službu obvykle může zdarma a ihned vyzkoušet, odpovídá-li jeho požadavkům a splňuje-li parametry, které od ní očekává. Nemusí investovat do technologií a práce – vše je jasně vyčísleno pravidelným měsíčním poplatkem. Významně vyšší je kvalita podpory a bezpečnosti služby a garance kvality služeb, než kterou by byl schopen dosáhnout vlastními silami. SaaS nepřináší výhody jen pro zákazníka, ale i pro vývojáře softwaru a řešení. Díky hostovaným službám se drobným vývojářům otevírá nový trh a kanál pro distribuci jejich řešení. Spolupráce se specializovanými hostingovými společnostmi umožní vývojářům soustředit se na vlastní vývoj a charakter hostovaných služeb zajišťuje trvalý příjem.

Služby profesionálního obchodního e-mailu – hostovaný e-mail na platformě Microsoft Exchange umožní uživatelům efektivně uspořádat e-maily, sdílet kalendáře, kontakty, plánovat úkoly a je dostupný odkudkoliv – z mobilního zařízení, z notebooku na cestách nebo z internetové kavárny.

Služby pro spolupráci v týmu – SharePoint Services 3.0 je web pro spolupráci a sdílení dokumentů, který lze velmi snadno uzpůsobit. Uživatel může vytvořit nové listy, které obsahují informace a data, uzpůsobit je na míru a navzájem je propojit. Díky širokým možnostem uzpůsobení vzhledu webu a zobrazení informací snadno získává aplikaci na míru svým potřebám bez jakékoliv znalosti programování. SharePoint je i prostor, kde může uživatel velmi přirozeně propojit informace a dokumenty na jednom místě. Tím odpadá neustálý problém, kdy důležité dokumenty jsou stále ukládány mimo informační systém a nejsou dostatečně zálohovány, případně existují ve více verzích.

Hostované aplikace CRM a ERP – dalšími úrovněmi služeb SaaS jsou hostované aplikace CRM a ERP, případně jednotlivá oborová řešení, která zákazníkům vycházejí vstříc úpravou hostovaných aplikací na míru potřebám jednotlivých odvětví. Mezi prvními vlaštovkami oborových řešení u nás jsou šablony webu SharePoint Services, které umožňují pokrýt potřeby obchodního oddělení, marketingu, lidských zdrojů, ale i dalších agend.

Hosting kompletního kancelářského prostředí s IS – do kategorie SaaS spadá i hosting kompletního kancelářského prostředí s informačním systémem v podobě terminálového prostředí s instalovaným kancelářským balíkem Office a ERP aplikací. Firma tak může získat ihned prostředí pro svou práci, snadno dostupné odkudkoliv, kde je připojení k internetu – bez nutnosti budovat vlastní nákladnou infrastrukturu a investovat do softwaru a drahého personálu.

HOSTING A VIRTUALIZACE

Také klasické služby webhostingu a hostingu dedikovaných serverů dostávají novou úroveň – tou je například virtualizace. Díky dnešním vlastnostem virtualizace mají koncoví uživatelé šanci dosáhnout na vyhrazený virtuální server s plnými administrátorskými právy za cenu standardního webhostingového programu. Není to ale jediná výhoda virtualizace – ta přináší i vyšší bezpečí, kdy je snadné přenést image virtuálního stroje na jiný hardware, možnost snapshotů operačního systému, které dovolují rychlý návrat do stavu před provedením změn.

Oblíbeným rozšířením nejen dedikovaných, ale i virtualizovaných serverů je vybavení kvalitním ovládacím panelem (rozhraním), které zajistí automatizaci a snadnou správu nepřeberných úkolů, ale umožní rovněž správu uživatelských účtů služeb, které server nabízí.

Stále více společností se uchyluje i k využití pronájmu, tedy hostingu služeb pro infrastrukturu vlastního systému. Na trhu se začínají objevovat služby typu hosting VMwaru pro virtualizaci podnikových serverů, pronájem datového pole, terminálových farem a dedikovaných serverů, které umožní zřídit infrastrukturu podniku bez nutnosti nákladných investic do vlastního vybavení.

Autor pracuje jako technický ředitel ve společnosti Gauzy.

Komentáře