Co se stane v oblasti ERP v roce 2011? 1. část

Vývoj v oblasti ERP se v poslední době s nástupem nových technologií i obchodních modelů (po letech opatrného přešlapování) opět výrazně zrychlil.

Co se stane v oblasti ERP v roce 2011? 1. část


V tomto článku vám nabídneme několik zajímavých prognóz pro ERP v roce 2011. Ke spolupráci na leštění křišťálové koule jsme přizvali několik analytiků, zeptali jsme se zástupců českých firem a na pomoc jsme si přibrali také aktuální data o situaci na trhu.

ERP v cloudu se konečně stává skutečností

„Zatímco dodavatelé ERP již několik let převádějí své produkty směrem ke cloudu, v roce 2011 dojde k radikální změně v tom, že tuto variantu začnou konečně hromadně požadovat i jejich zákazníci,“ myslí si Frank Scavo, ředitel společnosti Strativa zabývající se tvorbou strategií pro oblast IT. Spolu s tím, jak si cloudová řešení pro CRM, HR a další funkční celky získávají silnější pozici na trhu, bude si stále více zákazníků pokládat otázku ve stylu „existuje nějaký reálný důvod, proč bychom nemohli do cloudu přesunout celou funkcionalitu ERP?“. Frank Scavo dále poznamenává, že někteří dodavatelé ERP se snaží svým zákazníkům nabídnout potřebné zkušební prostředí jednoduše tak, že naportují současný software na veřejné cloudové služby, jako je například Amazon Elastic Compute Cloud. Aby však klienti mohli využívat všechny přednosti cloudu, musejí jim dodavatelé nabídnout takové ERP řešení, které bude pro tuto platformu designováno již od svých základů – jedině tak lze totiž dosáhnout všech klíčových výhod, mezi něž patří například plynulý upgrade s minimálním vlivem na chod byznysu zákazníka.

„Spolu s tím, jak dochází k hospodářskému oživení a společnosti po letech útlumu sbírají síly k podniknutí odvážnějších kroků, jsou dodavatelé ERP systémů stále více tlačeni k poskytování nových technologických řešení, komplexních balíčků služeb i zajímavějších obchodních modelů. Pokud tento trend pořádně nezachytí, dostanou se brzy na chvost závodního pelotonu,“ myslí si Frank Scavo.

Paul Hamerman ze společnosti Forrester Research k tomuto tématu uvádí následující: „Zákazníci požadují komplexní nabídku služeb. Ta by měla kromě samotných poplatků za používání softwaru obsahovat také služby v oblasti podpory a údržby ERP systému, veškeré možnosti upgradu, hosting. Je důležité proto sledovat nejen samotného dodavatele ERP řešení, ale také navázané subjekty, celé partnerské ekosystémy.“ Za technologie, které mění pravidla hry v oblasti cloudového ERP, považuje Hamerman jednoznačně Paas (Platform-as-a-Service) a také BPM (Business Process Management). Právě ty podle něj dávají podniku schopnost čelit nástrahám kustomizace a tvorby nadstaveb pro software v cloudu.

Údržba v rukou třetí strany? Spíše ne.

Historický verdikt, kdy Oracle v nedávné době vysoudil na společnosti SAP 1,3 miliardy dolarů, do značné míry ovlivní oblast údržby a podpory pro software. Společnost SAP totiž přiznala, že jeden z jejích dceřiných podniků (TomorrowNow) prováděl ilegální downloady softwaru od svého konkurenta, Oraclu, aby mohl jeho zákazníkům nabízet podporu za výrazně nižší cenu. Oracle se z podobných důvodů zapojil do soudní pře se společností Rimini Street, jež rovněž působí v oblasti poskytování podpory a údržby pro software od Oraclu.

Hamerman tuto situaci vyhodnocuje tak, že tyto kroky do značné míry naznačují úpadek poskytování údržby třetí stranou. Zároveň však zdůrazňuje, že náklady na poskytování „originální“ podpory neustále rostou, a tak podniky musejí zvažovat různé alternativy. Určité řešení této situace nabízí nezávislý analytik Jon Reed – ten navrhuje, aby se platby za podporu neúčtovaly jako plošné částky, ale aby byly zákazníkům účtovány náklady podle toho, do jaké míry podporu skutečně potřebují. V důsledku takového účtovacího modelu by podle Reeda vznikl oboustranný tlak na efektivitu. Je si však vědom také toho, že by se tím u zákazníků zvýšila míra nejistoty v tom smyslu, že nemohou předem přesně vyčíslit předpokládané výdaje.

„Dodavatelé ERP si však tak jako tak musejí být vědomi toho, že jejich zákazníci budou chtít náklady tohoto druhu v brzké době výrazně snižovat,“ myslí si Ray Wang, CEO hlavní analytik ve společnosti Constellation Research.

ERP se stává sociálním – ano, sociálním

Každý, kdo je již unaven používáním slova „sociální“ v kontextu nástrojů pro byznys, by se měl duševně obrnit minimálně pro celý rok 2011. Ten se totiž ponese v duchu obohacování současných ERP systémů o různé sociální prvky. Podle analytické agentury Gartner v  roce 2010 organizace utratily za sociální software o 14,9 procenta více (celkem 664,4 milionu dolarů), než tomu bylo v roce 2009. A pro rok 2012 se očekává nárůst objemu tohoto trhu o dalších 15,7 procenta – tedy až na hodnotu 769,2 milionu dolarů. Sociálním prvkům v ERP se v nejbližších letech zřejmě skutečně nebude možné vyhnout, protože nabízejí zajímavé možnosti v oblasti skupinové spolupráce, distribuce informací v reálném čase a v neposlední řadě umožňují jejich efektivní sdílení.

Mobilita, mobilita a zase ta mobilita

Mobilní aplikace již dnes představují zcela legitimní požadavek na funkčnost ERP systémů a v roce 2011 se tento trend bude dále rozvíjet. Podle analytiků z IDC vzroste množství stažených mobilních aplikací z 10,9 miliardy za rok 2010 na 76,9 miliardy v roce 2014. Výnosy z této oblasti pak mají podle prognózy každoročně růst přibližně o 60 procent. V roce 2014 by pak měly dosáhnout závratných 35 miliard dolarů.

Nákupní horečka pokračuje

Konsolidace trhu, jakožto jeden z jevů typických pro oblast ERP, přežije i v roce 2011. A nebude se jí dařit vůbec špatně. Jedním z aktivních hráčů na trhu by se mohl stát například Infor, jemuž se podařilo vyrůst díky sérii menších akvizic. V čele této společnosti totiž stojí Charles Phillips, jemuž se historicky připisuje klíčová úloha při někdejším akvizičním běsnění společnosti Oracle. V kuloárech se již šíří zprávy například o možné akvizici Lawson Software. V souvislosti s Oraclem se hovoří o tom, že dojde k další vlně nákupů, zejména pak na vertikálních trzích. Současný stav v SAP zase napovídá tomu, že se tato společnost pokusí o akvizici některého z dodavatelů sociálního softwaru.

Oracle Fusion se dostane na trh

Dlouho očekávané Fusion Applications podle slibu CEO Larry Ellisona ze společnosti Oracle v roce 2011 konečně spatří světlo světa. Mělo by se jednat o kombinaci různých ERP řešení od Oraclu do vysoce výkonného a moderního celku, který bude silně propojen s BI funkcionalitou. Celý systém by měl být dostupný v modulární podobě, což Oracle zdůrazňuje jako velkou přednost, neboť tak zmírňuje obavy zákazníků z upgradů stylem „velkého třesku“.

Microsoft Dynamics začne nabírat na dynamice

Produkty řady Microsoft Dynamics nebyly až dosud považovány za lídra na trhu, jejich význam a všeobecné povědomí veřejnosti o jejich existenci byly v porovnání s produkty řady Office nebo SharePoint výrazně menší. To by se však v průběhu roku 2011 mohlo rychle změnit. Renomovaný analytik Josh Greenbaum na svém blogu uvedl, že šéf divize zodpovědné za vývoj produktové řady Dynamics, Kirill Tatarinov, nyní reportuje přímo Steve Ballmerovi. Toho Dynamics zajímá především proto, že „se jedná o vysoce průrazný nástroj pro šíření dalších produktů od Microsoftu“. Údajně totiž platí, že každý dolar získaný z prodeje Dynamics generuje 3–9 dolarů obratu ve formě prodeje dalšího softwaru redmondského giganta. Greenbaum dále uvádí, že existuje silná souvislost mezi produkty Dynamics a cloudové platformy Azure, zejména pak ve schopnosti přinášet do podniků reálné inovace.

2. díl článku: https://businessworld.cz/podnikove-is/co-se-stane-v-oblasti-erp-v-roce-2011-2-cast-7289

Komentáře