Inovace v přístupu vám ušetří miliony

Business Inteligence (BI) a data warehouse (datový sklad). To jsou „buzzwords“ neboli módní pojmy, které dnes většina lidí skloňuje ve všech pádech.

Inovace v přístupu vám ušetří miliony


A nezůstává jen u slov. Krize, nekrize, do těchto technologií se investuje stále.

Velkou neznámou pro většinu finančních ředitelů však je skutečný přínos těchto investic. Jistěže BI může být velice užitečným nástrojem. Je tomu tak v okamžiku, kdy informační systém (IS) obsahuje čistá data, kdy interní procesy firmy fungují precizně a kdy je BI zcela implementován. Taková je však situace až po předchozí investici několika desítek miliónů korun. Na obrazovce pak máme slibové indikace v podobě grafů, semaforků a podobných záležitostí, jež nám (alespoň dle slov expertů) ukazují jak na tom naše firma je. Jen málokdo přitom ví, z čeho tyto indikátory opravdu vycházejí. Podíváme-li se o úroveň níže, spatříme řadové uživatele se stále stejnými problémy: tu musejí v informačním systému dohledat správnou informaci o zákazníkovi, tuhle data o konkrétní faktuře, támhle informace o výrobku na skladě a dalších desítkách podobných položek. V takovém případě je nutno povolat do akce IT a čekat a čekat… (mimochodem, už jste v ČR viděli IT s dostatkem vlastních specialistů?)

Pokud chcete zvýšit informovanost vlastních lidí, musíte jim dát k dispozici nástroj, který je pro ně jednouchý, je rychlý a kde najdou v nejlepším případě vše, co potřebují. To ve firmě v praxi obnáší nutnost výstavby informační dálnice a webového portálu s opravdu potřebnými informacemi. Webový portál by tak neměl obsahovat informace typu jídelních lístků, telefonních seznamů či různých směrnic. Namísto toho by měl být oknem do vlastního informačního systému, kde je k dohledání prakticky vše o obchodní činnosti vaší firmy (co vyrábíte, co prodáváte, kdy tak činíte, kolik kusů vyprodukujete a za jakou cenu – to vše nejen aktuálně, ale i zasazené do historického kontextu).

V okamžiku, kdy před sebou máte takovýto nástroj, můžete směle prohlásit, že disponujete systémem BI. Místo pochybných „semaforků“ vidíte hodnoty, o kterých víte, co znamenají. Data čerpáte přímo z on-line databáze a okamžitě vidíte informace jako je seznam dlužníků, seznam věřitelů či stav skladových zásob okořeněný všemi možnými detaily (jak dlouho je dané zboží na skladě, kdy bude připraveno k dodávce atd.). To vše přehledně, rychle, on-line a pro uživatele bez nutnosti čekání na pomoc z IT oddělení. Tímto způsobem jste za datový sklad a nedůvěryhodné indikátory ušetřili několik miliónů. Portál přitom využívá 80-95 % uživatelů. Od top managementu, až po skladníky.

Nyní pravděpodobně dumáte nad otázkou, jak tohoto stavu dosáhnout. Odpověď je jednoduchá: nechte si nakonfigurovat technologii DNA. Ta zařídí, abyste do produkční databáze mohli poslat několik tisíc uživatelských dotazů denně, aniž by váš server něco poznal. Ve vteřině se vám na obrazovku vrací výsledek, který bez problému můžete dále upravovat.

Technologie DNA je dnes nakonfigurována pro 19 modulů ORACLE EBS. Navíc jsou k dispozici speciální moduly pro řízení pohledávek a plánování rozpočtů. To vše se skrývá pod jménem ApplStream. DNA lze přitom nakonfigurovat i pro jiné informační systémy a databáze včetně konsolidace DB.

Skutečnou dynamiku a stabilitu portálu ApplStream, prokazují i statistiky o počtu dotazů jednotlivých uživatelů. Dosahují i přes 52 000 dotazů měsíčně s denním rekordem něco málo přes 4 700 dotazů při průměrném počtu 75 uživatelů. To vše na produkční databázi bez výrazného zatížení serveru.

Komentáře